czwartek, 16 czerwca 2016

Myśli o Opowieści

Minął rok od wydania i promocji książki "Opowieść rzeźnika. Morderstwo i antysemityzm w Chojnicach". Ta znakomita książka autorstwa prof. Helmuta Walsera Smitha, która w Stanach wyszła pod tytułem "The Butcher's Tale. Murder and anti-semitism in a german town" zasługuje na szersze, aniżeli tylko chojnickie, grono odbiorców. Była przecież uznana za najlepszą książkę z zakresu historii najnowszej przez "Los Angeles Times" w 2002 r. Poza dzisiejszą retrospektywą (choć to nasze niepublikowane wypowiedzi sprzed roku), której świadectwem jest parę słów Radka Sawickiego i moich o tej wspaniałej książce, obiecuję, że w niedługim czasie ta książka ukaże się w ogólnopolskim nakładzie i będzie dostępna na szerszym rynku. Pierwszy nakład został przecież wyczerpany. Drugie wydanie będzie z pewnością sporym zaskoczeniem dla każdego polskiego bibliofila i osób zainteresowanych historią współczesną.

Zapraszam do wysłuchania tego, co Radek i ja mieliśmy do powiedzenia o historii przeniesionej przez prof. Smitha na łamy jego książki. Tych, którzy jeszcze "Opowieści..." nie czytali, gorąco do tego zachęcam. 

Wypowiedź Radka




Kilka słów ode mnie

4 komentarze:

  1. Z szacunkiem i bez obrazy, ale panu lepiej wychodzi pisanie niż politykowanie, może napisze pan książkę o Chojnickich protestantach, gdyż ciężko jest uzyskać jakiś informacji na ten temat.

    OdpowiedzUsuń
  2. Obie wyrażone przez Pana opinie przyjmuję z zainteresowaniem.

    Rzeczywiście nie ma żadnej monografii o życiu "protestantów" w Chojncach. Niestety, ja jej nie napiszę. Nie interesuje mnie zbytnio wiek XIX, aczkolwiek z chęcią coś zawsze przeczytam i o tamtych czasach. Mam nieco inne zainteresowania badawcze i pochłonięty jestem między innymi książką Chojnice 1945-1948 oraz Chojnice 1981-1983. Chciałbym też więcej napisać o sprawach współczesnych związanych z życiem naszego samorządu, a to naprawdę wymaga sporo czasu. Nie zatrudniam pełnomocnika,który pisałby mi na zamówienie artykuły o wątpliwej wartości ;) Poza tym składam właśnie książkę o Polakach w Nowej Zelandii i warsztat mam zapchany. Może dobrze byłoby taki pomysł o protestantach w Chojnicach przesłać do dra Szwankowskiego z Tucholi? Dr Szwankowski specjalizuje się w tym okresie i pisze bardzo ciekawie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jako czytelnik oryginalnej angielskojęzycznej wersji książki jestem w pełni usatysfakcjonowany jej polskim tłumaczenie. Polskojęzyczna wersja tak jak angielskojęzyczny oryginał jest absorbująca i intrygująca.

    Książka ta jest wymaganą lekturą dla osób studiujących objawy społecznej nienawiści - rasizm, antysemityzm, homofobie, ksenofobie i inne formy dyskryminacji i nienawiści w wielu angielskojęzycznych szkołach. Chociaż historycznym tłem książki jest przełom 20 wieku w Chojnicach to problem nienawiści opisany w niej jest stale żywy i aktualny. Nastroje i nienawiść antysemicką na przełomie 20 wieku promował kościół katolicki - żydzi od początku istnienia kościoła katolickiego byli kozłami ofiarnymi i obarczani i obwiniani przez katolików za ukrzyżowanie Jezusa. Tak wiec antysemityzm był czymś normalnym i wymaganym od każdego katolika.

    Promowany przez kościół katolicki antysemityzm został zaabsorbowany i rozszerzony do masowego przemysłowego mordu żydów w obozach zagłady w czasie 2 wojny światowej przez niemieckich faszystów.

    Obecnie oprócz tradycyjnego antysemityzmu kościół katolicki używa podobnych metod szerzenia nietolerancji i nienawiści wobec osób homoseksualnych, osób, które zmieniły pleć, w stosunku do feministek (dawniej określanym jako czarownice lub wiedzmy), przeciwko ateistom, i przeciwko naukowcom, których kościelni hierarchowie uwielbiali palić na stosach jako heretyków. Wiara katolicka opiera się na szerzeniu przemocy, dyskryminacji, nienawiści, i ignorancji. Praktycznie każdy ruch polityczny, trend socjalny, i każdą formę selekcji społecznej opartych na nienawiści i dyskryminacji w krajach Europy można powiązać z ich źródłem w instytucji kościoła katolickiego.

    Także i dzisiaj kościół katolicki - czego objawem jest szczególnie polski kościół katolicki - jest źródłem szerzenia nienawiści i dyskryminacji na tle rasowym, narodowym, seksualny, płciowym, mizoginicznym, lub antyhumanitarnym. Katolicyzm tak jak dawniej jest stale źródłem dyskryminacji i nienawiści dla wielu polaków. Książka " Opowieść Rzeźnika" opisuje mechanizmy funkcjonowania antysemityzmu i pogromu żydów. Podobne mechanizmy szerzenia nienawiści przez kościół katolicki można obecnie zaobserwować w instytucjonalnych formach dyskryminacji i nienawiści skierowanej wobec społeczności homoseksualnych, feministycznych i transseksualnych. Tak jak dawniej wszelkie formy oficjalnej katolickiej nienawiści i dyskryminacji są wprowadzane w życie i promowane jako narodowo-katolickie wartości przez istniejące w Polsce partie i organizacje faszystowskie i nacjonalistyczne.

    Książka "Opowieść Rzeźnika" chociaż opisuje historyczny pogrom żydów sprzed ponad 100 lat to jako socjologiczno-psychologiczna analiza funkcjonowania dyskryminacji odnosi się do obecnych czasów i do dominujących obecnie form nienawiści, dyskryminacji i stereotypów poniżania ludzi z różnych grup mniejszościowych przedstawianych przez faszystów, nacjonalistów i kościół katolicki jako przyczynę i źródło wszelkiego zła i niedoli dla reszty społeczeństwa.

    Marcin, za tłumaczenie "Opowieści Rzeźnika" należą ci się gratulacje!


    nieśmiały parafianin

    OdpowiedzUsuń
  4. Marcin, czy książka ukaże się też w wersji elektronicznej? Szkoda, że na lokalnym rynku ta historia i co za tym idzie książka jest słabo wypromowana.

    OdpowiedzUsuń