czwartek, 8 marca 2018

Ban informacyjny

Ciężko zrozumieć stanowisko urzędników ratuszowych, którzy odmawiając lokalnym dziennikarzom z Chojnice24.pl dostępu do informacji publicznej powołują się na tajemnicę - twierdząc, że ratusz to przedsiębiorstwo. Urząd Miejski w Chojnicach w świetle tego pisma stał się prywatną firmą. Pismo z decyzją odmowną Urzędu Miejskiego w Chojnicach jest dostępne tutaj. Artykuł w sprawie zaś jest dostępny tutaj.

W piśmie tym na stronie 3 znajduje się kompromitujące zdanie, zarówno kompromitujące urzędników ratuszowych, jak i niestety pana Burmistrza. Jest tam bowiem zapis następujący:

"Wskazać należy, iż niewątpliwie gminę należy uznać za przedsiębiorcę". 

Jest to całkowite zaprzeczenie wykładani polskiego prawa, ale co więcej objaw jakiegoś mentalnego stanu władzy Miasta, bo skorą tak piszą, to znaczy, że i tak myślą. Sprawa nadaje się do mediów ogólnopolskich, bo jest skandaliczna. Takie podejście do gminy tłumaczy w mojej ocenie zarówno sposób dysponowania mieniem komunalnym, jaki i praktyki władzy.

Powstaje tylko pytanie, czemu ma służyć ten "ośli upór" ratusza, który i tak będzie musiał ujawnić żądane informacje publiczne z tym, że po przejściu odpowiedniej drogi odwoławczej przez wnioskodawcę? 

Apeluję do Burmistrza Chojnic, aby ukarał urzędnika odpowiedzialnego za sporządzenie pisma w tej formie.