poniedziałek, 26 marca 2012

STOP dla GONGO

Sporo czasu minęło od kiedy napisałem artykuł pod tytułem GONGO - paradoks społeczeństwa obywatelskiego? http://polityka-chojnice.blogspot.com/2010/06/gongo-paradoks-spoecznstwa.html

Poruszyłem w nim ważne, według mnie, kwestie będące pomocnymi w kategoryzacji organizacji pozarządowych przez wzgląd na wymienione przeze mnie kryteria. Stąd wziął się skrót - Rządowo Organizowanych Organizacji Pozarządowych. Sam tekst był przejawem mojej postawy ideologicznej - nie godzącej się na coraz szersze korzystanie organizacji "pozarządowych" z funduszy publicznych w ramach grantów, projektów itd. Bo to tylko według mnie umacnia obciążenia podatkowe nakładane na obywateli, wzmacnia dominujące ideologie, staje się trampoliną polityczną dla "działaczy" za publiczny grosz. W tym wszystkim dostrzegam oczywiście wymiar pozytywny - coś mogłoby się nie ukazać, ale dzięki grantom się ukazuje - zostaje wydane, ale szkoda, że z podatków, a nie ze składek sympatyków i członków danej organizacji...

Skąd powrót do tematu?

Radosław Sawicki, prezes Wspólnej Ziemi i inicjator powołania jakiejś formy współpracy lokalnych stowarzyszeń zachęcił mnie początkowo do idei - pewnej agory wymiany myśli dla różnych stowarzyszeń ( o tym mowa: http://chojnice24.pl/artykul/12447/organizacje-pozarzadowe-razem/#comments ). Niestety mój wniosek, aby było to właśnie Forum pewnych stowarzyszeń przepadł w głosowaniu podczas spotkania Grupy Inicjatywnej. Początkowo się z tym pogodziłem, ale po rozmowach w środowisku Arcan, zmuszony jestem ostatecznie zmienić decyzję.

Niestety, po pierwszym spotkaniu i komentarzach jakie się pojawiają, oraz relacji po spotkaniu i rozmowach z kolegami z Arcan, Zarząd stwierdził, że nie będziemy się angażować w działalność nowo powołanego - Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Chojnickiego.

Wielki wpływ na taką decyzję ma to, że orgnizacje znajdujące się w tym gronie czerpią na działalność z grantów i innych źródeł publicznych (w tym z eurokomuny), poza tym, niektóre z organizacji w ogóle nie mogą uchodzić za organizacje pozarządowe ponieważ ich działalność została zainspirowana przez porozumienie samorządowe - jednostek samorządu terytorialnego i wypełniają zadania, które są w dużej mierze w zakresie zadań własnych jednostek samorządów (lub powinny być w jakimś uczciwym systemie).

Członkom i wszysktim orgnizacjom biorącym udział w pracach POPPCh życzę wielu sukcesów w budowaniu mitu samoorganizacji i działania, i zachęcam do czerpania wzoru finansowania działań z Arcan Historii, które pieniądze czerpią od członków, sponsorów i ludzi identyfikujących się z naszymi akcjami. W ten sposób jako jedno z nielicznych stowarzyszeń w kraju nie ubiegamy się o środki publiczne i nie przeznaczamy "grosza od komunisty Kowalskiego" na "faszystowskie działania Arcan". Chodzi generalnie o to, że nikt z osób nas nie znających nie musi partycypować w naszych działaniach i to w sposób nieuświadomiony.

Życzę samoorganizacji, a nie życia na publicznym garnuszku!

Cenckiewicz w Chojnicach


W piątek mieliśmy niezwykłą przyjemność podejmować w Chojnicach dr. hab. Sławomira Cenckiewicza.
Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Arcana Historii,którego członkowie prowadzili tego wieczora rozmowę z Gościem SAH.

Sławomir Cenckiewicz zgromadził sporą rzeszę mieszkańców Chojnic.
Herbaciarnia Kredenz była wypełniona po brzegi,mamy nadzieję,ze.nasi kolejni Goście zgromadzą równie dużo chojniczan.Pozwala to na doskonałą formę popularyzacji historii najnowszej Polski i wyników badań znanych i cenionych naukowców.


Podczas spotkania padły bardzo interesujące pytania, dotyczące na przykład narodowości Pana Sławomira Cenckiewicza. Doktor Cenckiewicz odpowiadał też na pytania dotyczące "dziedziczenia" władzy przez protegowanych służb bezpieczeństwa PRL, nawet na szczeblach lokalnych, czy też na te dotyczące wciąż żywego pytania o fakt skoku przez stoczniowy płot, który miał wykonać Lech Wałęsa w 1980 roku.


Wiele też mogliśmy się dowiedzieć o kulisach prac nad głośnymi książkami Sławomira Cenckiewicza, takimi jak: SB a Lech Wałęsa, czy Anna Solidarność oraz o najnowszej pozycji książkowej, czyli o tytule; Długie ramię Moskwy.

Spotkanie naprawdę udane. Gratulujemy lauretom losowania książek, ufundowanych przez członków Stowarzyszenia Arcana Historii podczas spotkania z doktorem Cenckiewiczem.

[Zdjęcia: autor; Radosław Osiński]