wtorek, 22 stycznia 2013

Skąd na kino?

Ostatnio dowiedzieliśmy się, że w Chojnicach może zabraknąć kina...A przynajmniej możliwości techniczne obecnego projektora nie odpowiadają "duchowi czasów", więc o ile sala kinowa nie znikinie, to pozostanie martwa.

Byłem w ostatni piątek w ChDK, według planu miał się odbyć seans "Atlasu Chmur", ale niestety nie odbył się, bo kurier nie dojechał, jak poinformował mnie pracownik ChDK. No rzeczywiście, żyjemy na dalekiej ziemi, skoro kurier nie dojeżdża...

Jednak problem chojnickiego kina jest palący, tym bardziej, że do większych miast mamy 100 i więcej kilometrów, a to powoduje, że rodzina na dobry film raczej pozwolić sobie nie może, bo wiadomo jakie są w Chojnicach zarobki.

Nowy dyrektor ChDK już podczas pierwszych wywiadów, zgłosił palący problem jakim jest pozyskanie cyfrowego projektora dla ChDK. Prosił o pomoc miasta, burmistrz odpowiedział na to wezwanie podczas innej konferencji deklarując pomoc i to, że pieniądze się znajdą.

Chodzi o 800 tysięcy złotych!!! To nie mało, prawda?

Stąd zainteresowałem się, jak można pozyskać taki projektor cyfrowy, ale nie angażując tak wielkich pieniędzy. Okazało się, że kino chojnickie musiałoby najpierw zgłosić akces do Sieci Kin Studyjnych, prowadzonych przez Filmotekę Narodową www.kinastudyjne.pl .

Na stronie jaką zamieściłem, znajduje się regulamin Sieci, jeśli chojnicka placówka go spełnia, to może wysłać zgłoszenia (formularze dostępne na stronie). A w konsekwencji uzyskać spore dofinansowanie równe 50% wartości projektora!

Ale teraz najlepsze!

Tak dyrektor Krajewicz, jak i Pan Finster mówią o sumie 800 tysięcy złotych, na sam projektor, wskazują, że modernizacja sprzętu audio nie wchodzi w ogóle w grę!

Mylę się oboje. Skontaktowałem się z Filmoteką Narodową i z Państwowym Instytutek Sztuki Filmowej. Otóż zakup projektora u dystrybutorów takich urządzeń, jak Art - Tech, Kinekspert, Cineprojekt, czy Sony, to UWAGA!!! pomiędzy 160 - 300 tysięcy złotych!!! Z czego, przypominam PISzF dofinansuje nam 50%, jeśli zgłosimy akces do Sieci Kin Studyjnych.

Teraz najlepsze na zakończenie, ile mi zajęło ustalenie tych szczegółów, ośmieszających według mnie wypowiedzi tak Pana Krajewicza, jak i Finstera, otóż zajęło mi to 15 minut.

Ceny takie o jakich mówi Radosław Krajewicz obowiązywały, około 2 lata temu! Pan Krajewicz jest człowiekm młodej daty, i powinien chyba myśleć w kategoriach dnia jutrzejszego, a nie polegać na przeterminowanych wiadomościach. Wykazał się sporą [...] nonszalancją
 na samym starcie swojej kariery w Chojnicach.

Ciekawostka na sam koniec, na sprzęt audio też jest osobny program dofinansować z PISzF. Proszę i tam aplikować.

Liczę na to, że dzięki małej inwencji z mojej strony, miasto zaoszczędzi około 600-700 tysięcy. Czy znajdzie się wtedy parę tysięcy w budżecie na usunięcie Czerwonych Gwiazd i pomnika Bohaterów ZSRR? A można i kawałek drogi za to wykonać, a ile chodnika położyć...A ilu głodnych nakarmić?

Podałem dość szczegółów, a teraz wzywam osoby odpowiedzialne, do podjęcia odpowiednich działań. Bo mam zamiar korzystać z chojnickiego kina!