wtorek, 6 października 2015

Prawybory

W związku ze zbliżającymi się prawyborami w Chojnicach, które PChS organizuje 10 października na płycie Starego Rynku warto przypomnieć (szczególnie w kontekście mijania się z prawdą przez Mariusza Brunkę), kto był inicjatorem prawyborów w Chojnicach oraz to, jakie środowisko latami pracowało na lansowanie tej idei, którą dziś Mariusz Brunka "sprzedaje" we współpracy z "magistratem", czyli z władzami miasta. Jak sam mówił na sesji Rady Miejskiej 5 października Mariusz Brunka: [...] przeprowadzimy w Chojnicach...stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność we współpracy z urzędem miejskim. Po raz kolejny, prawybory". Potrzeba państwu lepszej formy fraternizacji PChS i Mariusza Brunki władzami miasta? Podobnie było na Pikniku Obywatelskim, oczywiście bez wiedzy innych członków PChS (ja nic o tym nie wiedziałem), Mariusz Brunka na piknik zaprosił burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera. Według mnie, takie działania nie mają nic wspólnego z opozycyjnością i są dość bolesnym "zaprzedawaniem" władzy ciężko wypracowanych przez członków opozycji inicjatyw. Jesteśmy po dwóch różnych stronach barykady, to pewne. 

Otóż prawybory w Chojnicach zainicjowało Stowarzyszenie Arcana Historii: http://chojnice24.pl/artykul/878/prawybory-w-chojnicach/, wcześniej nikt na taki pomysł nie wpadł, a nam przyświecała idea zachęcania do udziału w głosowaniu i bezpośrednich spotkań kandydat-obywatel.

Poniżej seria zdjęć z pierwszych w historii Chojnic prawyborów organizowanych przez Stowarzyszenie Arcana Historii w 2007 r.

W 2011 r., po tym kiedy powstał PChS i kiedy jego pierwszym przewodniczącym był Michał Januszewski z Arcan Historii, oddaliśmy imprezę nowemu stowarzyszeniu i zaprosiliśmy do współpracy członków PChS. W ten sposób organizowane były kolejne prawybory: http://chojnice24.pl/artykul/11090/prawybory-w-sobote/

Dalsza odsłona to już prawybory do Parlamentu Europejskiego, na które osobiście zapraszałem wszystkich kandydatów. Była to bardzo udana inicjatywa i prowadzona była przez PChS, którego byłem członkiem: http://chojnice24.pl/artykul/18032/prawybory-do-parlamentu-europejskiego/ . Osobiście też prowadziłem te, jak i wcześniejsze prawybory.

Dopiero w 2015 r. całkowicie wyłączyłem się z prowadzenia prawyborów, ponieważ występowały już znaczne różnice poglądów, pomiędzy mną, a Mariuszem Brunką. W związku z tym PChS bez mojego udziału organizował prawybory prezydenckie w 2015 r.: http://chojnice24.pl/artykul/20263/prawybory-prezydenckie-ze-zwyciestwem-dudy/

Na bazie tej historii, przysłowiowego konia z rzędem, temu kto stanie po stronie Mariusza Brunki, który pomysł prawyborów w Chojnicach przypisał...Fundacji Fuhrmanna: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2015/10/zadanie-sprostowania.html

Pomimo tego, że konflikt narasta, a przypisawanie sobie cudzych zasług jest krzywdzące nie tylko dla mnie, ale i przecież dla wszystkich zaangażowanych, zapraszam na prawybory i cieszę się, że moja myśl na dobre zakorzeniła się w kulturze politycznej naszego miasta. Jednocześnie żałuję, że głos będzie można jedynie oddać na listy, a nie na kandydatów, bowiem i kandydaci i wyborcy liczyli zapewne na pewne rozpoznanie nastrojów społecznych dzięki tym prawyborom. Głosowanie na listę to odbieranie realnej zabawy z tej imprezy wynikającej!