środa, 2 września 2015

W sprawie "sztandaru"

Napisałem do burmistrza Finstera w sprawie "powrotu sztandaru 1 batalionu strzelców"do Chojnic. Sprawę szeroko opisano na portalu chojnice24: http://chojnice24.pl/artykul/21038/sztandar-i-batalionu-strzelcow-do-chojnic-dotrze-w-atmosferze-skandalu-aktualizacja/

Do burmistrza Finstera napisałem tak:

"Zamówił Pan sztandar na podstawie projektu, który wykonany był jedynie dzięki danym udostępnionym dla Stowarzyszenia Arcana Historii przez Instytut Polski im. gen. Sikorskiego w Londynie. O sprawie sztandaru wiedział Pan od kilku lat, nie pokwapił się Pan jednak wesprzeć inicjatywy lokalnego stowarzyszenia, ani nie przyjął Pan kilka lat temu oferty współpracy w tym zakresie. W ten sposób wydał Pan środki publiczne w sposób bezcelowy, bowiem zamówił Pan sztandar, którego wymiary 650mmx650mm stanowią jedynie 65% wielkości oryginalnego sztandaru 1 batalionu strzelców, który znajduje się w Londynie. Takiej repliki nikt, nigdzie, ani nie przyjmie, ani nie będzie honorował, Pan zapewne nie był o tym przez nikogo informowany. Proszę mieć świadomość, że złamaliście Państwo, jako trzy odrębne podmioty prawo, zlecając wykonanie sztandaru na podstawie projektu, który powstał dzięki środkom i pomysłowi Arcan Historii. Stowarzyszenie Pamięci Rodzinnej z Milanówka nie miało żadnego prawa posługiwać się projektem, który udostępniłem p. Kuldankowi jedynie do wglądu. Haftina nie miała prawa wykonać, bez mojego zlecenia sztandaru w oparciu o nasz projekt. Proszę wziąć też pod wzgląd wagę dokonanej przez pana kompromitacji, tak wobec siebie samego, jak i wobec miasta i pamięci o żołnierzach polskich, zlecając wykonanie sztandaru, który odpowiada oryginałowi w 65%. Życzę więcej otwartości na przyszłość w imię dobra miasta i jego mieszkańców".


Wysłałem jeszcze jednego maila:


"Przepraszam, nie policzyłem wymiarów jak należy. Otóż oryginał ma 1000x1000mm, wykonana na Pana zlecenie replika 650x650mm, czyli zamówiona "replika" ma powierzchnię zaledwie 42,25% oryginału. Przepraszam, nie doceniłem skali porażki".


Aktualizacja 03.09.2015 r. 

Odsyłam Państwa do Ustawy z dnia 1 sierpnia 1919 r., która była podstawą prawną wykonania sztandaru dla 1 batalionu strzelców, tam określono, że sztandar jednostek piechoty (1 batalion strzelców był jednostką piechoty) ma krawędź długości 1 metra, czyli 1000 mm. Stosowna ustawa znajduje się tutaj:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19190690416

Poza tym zaznaczam, że w 2010 r. zleciłem nie tylko wykonanie zdjęć i dokumentacji sztandaru, ale też i dokładne jego pomiary, w których podano nawet długość frędzli złotych na obszyciu, która wynosić powinna 4 cm.