wtorek, 21 czerwca 2011

Tymek

fot. Andrzej Lorbiecki.Szanowni Państwo,

Zapraszam 2 lipca, na godz. 11.00 na spotkanie komitetu organizacyjnego akcji konserwacji jedynego w Chojnicach parowozu oznaczonego Ty2 - 1387.

Komitet będzie miał swojego bloga, skąd łatwo będziecie się mogli Państwo dowiedzieć o skali przedsięwzięcia, podjętych pracach i ich wynikach.

Każdy może wziąć udział w ratowaniu naszego wspólnego dziedzictwa. "Tymona" nie da się tak po prostu poddać renowacji, bo są to koszta około 1 miliona złotych, ale można go odmalować, zakonserwować i przygotować na lepsze czasy.

Teraz pracujemy nad koncepcją mini muzeum, które oprócz "Tymka" miałoby też zawierać wagon osobowy i towarowy z epoki. W nich kolejarze, którzy wyrażą taką chęć, będą prowadzić zajęcia dla dzieci i młodzieży dotyczące historii chojnickiego kolejnictwa i techniki parowej.

Warto pamiętać, ze w Chojnicach w szczytowych latach w parowozowni pracowały tysiące osób, stąd jest to symbol naszej wspólnej historii.

Musi nam się udać przygotować "Tymona" na kolejną zimę, a dalej iść w kierunku budowy minimuzeum kolejnictwa jak najmniejszym nakładem finansowym. Po prostu musimy się razem organizować.

Redakcja chojnice24.pl zamieściła filmik z odwiedzin miejsca postoju Ty 2, oraz artykuł o naszej akcji. Całość tutaj:
http://chojnice24.pl/artykul/10418/stoi-na-stacji-lokomotywa/