niedziela, 10 sierpnia 2014

Wykład dla Arka

Jakie Chojnice?

Nadchodzą wybory samorządowe. Dzieli nas od nich dziś zaledwie czas 3 miesięcy. 

Głównym problem przed jakim staną wyborcy nie powinno być to na kogo głosować, ale na co. Pewnie jak i w czasie wcześniejszych kampanii wyborczych komitet Arseniusza Finstera złoży obietnice wyborcze. Do naszych mieszkań trafią programy KWW Arseniusza Finstera 2018 - tak przypuszczam. 

Warto więc zwrócić uwagę na to, że Arseniusz Finster i jego komitet nie spełnia postulatów wyborczych, ergo prowadzi politykę nieudolną i wyborcy powinni być tym głęboko rozczarowani. Oto dwa przykłady:

1. Naczelny postulat kampanii wyborczej 2006 roku KWW Arseniusza Finstera nie został spełniony. Jaki był to postulat? Otóż Arseniusz Finster obiecał chojniczanom budowę społeczeństwa obywatelskiego. Nie udało się i to jest mierzalne. Nie dość, że nie udało się w sferze ilości to i jakości. Miasto nie dysponuje transparentnymi narzędzami przyznawania organizacjom pozarządowym pieniędzy na działalność publiczną. 

2. Naczelny postulat kampanii wyborczej 2010 roku KWW Arseniusza Finstera nie został spełniony. Jaki to był postulat? Arseniusz Finster przyobiecał wyborcom inwestycje w kulturę. Wiemy co się stało z projektem Balturium. Więc postulat nieudany. Nie mówiąc o spadku nakładów na kulturę (ciągłym) wyrażającym się sumami przekazywanymi na granty dla organizacji pozarządowych dla wypełnienia zadań publicznych. 

W skrócie: 8 lat porażki. Finster nie spełnia naczelnych obietnic wyborczych.


Dlatego warto zadać sobie pytanie na co oddać głos. Nowa ordynacja wyborcza umożliwa start samodzielnym kandydatom. To dobrze. Ale warto też zapytać, czy Ci kandydaci będą w stanie w Radzie Miejskiej realizować samodzielnie swoje postulaty wyborcze? Jednak przynależność do organizacji i stowarzyszeń takich jak PChS może sprzyjać wdrażaniu pomysłów dzięki posiadaniu większości w Radzie.

Projekt dla Chojnic będzie w formie programowej wkrótce przedstawiony przez PChS. Liczę na to, że zyska on sobie przychylność mieszkańców, bo to mieszkańcy są najważniejsi.