niedziela, 2 września 2018

Wyniki sondy przedwyborczej

W ankiecie, którą prowadziłem elektronicznie zamieszczając do niej link na moim blogu, oraz na moich dwóch kontach Facebook (Chojnicki Blog Polityczny, Marcin Wałdoch) od środy 29 sierpnia do 2 września 2018 r. padły następujące odpowiedzi (łącznie 89 respondentów wypełniło ankietę):

Wyniki w formie graficznej:W podsumowaniu, większość respondentów chce wziąć udział w wyborach. Na Arseniusza Finstera zagłosowało 51,6% respondentów, na Leszka Redzimskiego 22,6%, na Krzysztofa Haliżaka 10,8%, na Bartosza Blumę 9,7% i na Mariusza Brunkę 5,4%. 

Spośród komitetów biorący udział w mojej ankiecie poparli: 52,2% KWW Arseniusza Finstera; 22,2% KWW Leszka Redzimskiego, 12,2% Prawo i Sprawiedliwość, 6,7% Realna zmiana, 3,3% KW Stowarzyszenia PChS. 

Wyniki te nie są wiarygodne, ani miarodajne. Po pierwsze ankietę internetową bez logowania mogły wykonać kilka razy te same osoby (bazowała więc na przesłance uczciwości respondentów), po drugie nie da się ukryć, że bariery pokoleniowe w elektoracie powodują zaburzenia takich wyników - starsze osoby nie posiadają umiejętności korzystania z Internetu. Pomimo tych słabości, tak wykonanej ankiety, może się okazać, że obrazuje ona pewne tendencje. Z pewnością pojawienie się na scenie politycznej nowych graczy, radykalnie zmienia układ sił. 

Dziękuję wszystkim za wspólną zabawę i udział w mojej sondzie przedwyborcze.