niedziela, 27 października 2019

Kręte drogi demokracji lokalnej

Mija już rok,  odkąd w Chojnicach możliwym jest składanie obywatelskich projektów uchwał. Stosowny akt prawny umożliwiający takie działanie jest dostępny tutaj: https://www.miastochojnice.pl/wp-content/uploads/2018/10/Uchwala.XLVIII_578_18.2018-10-01_zasady_inicjatywa.pdf

Z mojej wiedzy wynika, że dotąd, po roku obowiązywania nowego prawa, obywatele nie podjęli ani razu inicjatywy uchwałodawczej. Warto zapytać, dlaczego? 

W mojej opinii Ucwałą XLVIII jest po prostu wadliwa, a regulamin obywatelskich inicjatyw ustawodawczych jest tak zagmatwany, że sprawne i efektywne przeprowadzenie inicjatywy uchwałodawczej wymaga szczegółowej wiedzy prawniczej i politologicznej, a i to może nie wystarczyć...Regulamin obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w Chojnicach jest napisany w sposób niepoprawny. Warto zaznaczyć, że sam regulamin ma aż 5 stron i 18 paragrafów! W innych gminach sprawa wygląda tak, że regulaminy ograniczają się do objętości 1-2 stron, po to aby obywatelom ułatwiać inicjatywę uchwałodawczą, a nie ją utrudniać! W Sopocie np. taki regulamin składa się z 8 paragrafów, w Gdańsku z 13 paragrafów, ale rozpisanych na nieco ponad 2 stronach! Nie inaczej sytuacja wygląda w Bytowie - regulamin rozpisany na nieco ponad 2 stronach i w zaledwie 7 paragrafach! Czy my w Chojnicach żyjemy w innej Polsce? 

Zachęcam wszystkich odwiedzających mojego bloga, do lektury powyższej uchwały i regulaminu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Jest to koszmarny przykład tworzenia prawa miejscowego, z podświadomym chyba założeniem - "jak ograniczyć prawa obywatelskie, wdrażając prawa obywatelskie". 

Apeluję, zarówno do Burmistrza, Rady Miejskiej jak i do wszystkich radnych miejskich, aby przyjrzeli się sprawie raz jeszcze, krytycznie, i tak, aby znieść bariery w organizacji inicjatyw obywatelskich. Panie i Panowie radni, nie musicie się obawiać inicjatyw obywatelskich. Te przecież w założeniu, mają pomóc wam w zarządzaniu miastem. Nie ograniczajcie już na gruncie prawnym obywatelskiej inicjatywy! Uczyńcie prawo miejscowe przejrzystym i przyjaznym dla inicjatyw obywatelskich, bo obecny regulamin powoduje zerową aktywność obywatelską (czy o to chodzi)? Nie wiem, który z chojnickich kauzyperdów jest odpowiedzialny za taki gniot prawny, ale z pewnością radni mają moc tę pomyłkę naprawić.