piątek, 30 lipca 2010

Powstanie '44

Kilka lat temu (bodajże bylo to 3 lata temu), o godz. 17.00 1 sierpnia a, więc w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego byłem na Starym Rynku w Chojnicach. Był to rok w którym po raz pierwszy we wszystkich polskich miastach o godz. 17.00 zawyły syreny - na cześć Powstańców. W Chojnicach wtedy, to się nie do końca udało, bo syreny swoje, a na Rynku Zielonoświatkowcy swoje (odbywał się tam akurat koncerta jakiegoś ich zespołu). O sprawie było głośno w mediach, bo pozwolenie na koncert i zajęcie Rynku w tej godzinie wydał Ratusz. Szczęśliwie taka sytuacja nie powtarzała się w następnych latach.

Pomimo tego, kolejne lata napawają optymizmem. W zeszłym roku Stowarzyszenie Arcana Historii zorganizowało wraz z Ośrodkiem Myśli Politycznej "Lekcje o Powstaniu"w szkole im. TOW Gryf Pomorski - lekcje prowadziła na zaproszenie osoba z OMP.

Dlaczego powinniśmy pamiętać o Powstaniu Warszawskim (my mieszkańcy Chojnic)?

Najważniejszym dla mnie powodem jest po prostu pamięć o tych, którzy nie szczędząc krwi postanowili upomnieć się o niepodległość w momencie kiedy byli dosłownie totalnie stłamszeni przez okupanta, a u progu stolicy stał kolejny...okupant. Chojniczanie szczególnie powinni mieć w pamięci Powstańców, bowiem ok. 300 z nich zostało rozstrzelnych w Dolinie Śmierci w Chojnicach w miesiącach po upadku Powstania Warszawskiego.

W tym roku prawdopodobnie uda się nam (jako Stowarzyszeniu) zorganizować w Chojnicach akcję upamiętniającą wybuch Powstania. Organizujemy też w sierpniu obchody 30 rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" w związku z tym, może nam zabraknąć sił. Ale plan jest i mam nadzieję,że determinacja członków SAH przyniesie efekt.

Ku pamięci i refleksji, polecam: