niedziela, 10 czerwca 2018

Więcej transparentności

Złożyłem do Urzędu Miejskiego w Chojnicach wniosek o wykonanie rejestru wniosków o udostępnienie informacji publicznej. Liczę na pozytywne rozpatrzenie, choć przydałby się taki rejestr co najmniej od 2010 r., to świadomy jestem, że Miasto nie ma sił i środków, aby wykonać takie zdanie, dlatego zawnioskowałem o rejestr publiczny od stycznia 2018 r. Ów rejestr pozwoli mieszkańcom na bieżące zapoznanie się z zapytaniami i odpowiedziami na nie, czyli to co publiczne będzie rzeczywiście publiczne, a nie tylko pozornie. Co to za informacja publiczna, która jest na linii UM - obywatel? Dlatego dobrze będzie, jeśli wszyscy będziemy mieli podgląd pod to o co obywatele pytają i jak na te pytania reaguje Miasto. Dodam, że najbardziej postępowe Miasta w Polsce, takie jak Wrocław i Poznań oraz Gdańsk, ale i Olsztyn, dawno temu taki rejestr wdrożyły. Poniżej treść mojego wniosku:

Jako obywatel Miasta Chojnice, kieruję wniosek do władz Miasta Chojnice o wykonanie na stronie BIP Miasta Chojnice rejestru wniosków o udostępnianie informacji publicznej. Rejestr ten powinien zawierać wykaz spraw od 1 stycznia 2018 r. nr sprawy, nazwę sprawy, nazwę komórki wiodącej, datę wpływu zapytania i datę odpowiedzi oraz możliwość podglądu treści zapytania o informację publiczną jak i odpowiedzi na złożone zapytanie. 

Wprowadzenie takiej praktyki jak publikacja rejestru wniosków o udostępnienia informacji publicznej będzie sprzyjać transparentności życia publicznego i rozwojowi społecznemu Miasta Chojnice, przyczyni się przy tym do lepszego obiegu informacji na temat spraw publicznych.