wtorek, 2 maja 2017

Dzień Flagi RP, Polonii i Polaków za Granicą

Po raz kolejny na Starym Rynku w Chojnicach PiS rozda mieszkańcom Flagi RP. Cieszę się, że PiS jako partia władzy kontynuuje nasz wysiłek. 

Za tą ideą, kiedy ją zainicjowaliśmy w Arcanach Historii, stał jakiś pierwiastek solidaryzmu społecznego. Chcieliśmy z jednej strony zwiększyć stopień identyfikacji mieszkańców z barwami narodowymi, a z drugiej chyba jakoś tak społecznie podejść do tematu.Tzn. ofiarować Flagę RP, tym osobom dla których kilkanaście złotych to już jednak dodatkowy wydatek.

Brakuje jeszcze tego ważne aspektu polonijnego w chojnickim święcie. Być może za jakiś czas uda się zebrać materiały i stworzyć jakąś wystawę? Zaprosić przedstawicieli największych skupisk polonijnych z Chojnic, które są rozsiane po świecie na 2 maja do nas? 

Można zawsze w takich sytuacjach powiedzieć, że to pusty gest. Jednak warto wspomnieć, że barwy narodowe mają długą historię i dopóki wisiała polska flaga, to nie było w Polsce obozów śmierci. Jest to po prostu ważny symbol i każdy powinien mieć dosłownie swoją Flagę RP. Na Zachodzie - w UK czy USA dla nikogo nie jest obciachem wywieszanie flagi narodowej, wręcz przeciwnie.W Polsce jakoś tak jeszcze są pewne hamulce przed wyrażaniem swojej przynależności w sposób otwarty i jawny. 

To link do relacji z akcji, które 2 maja prowadzily Arcana Historii w ubiegłych latach na Starym Rynku.