środa, 11 stycznia 2012

Cyncynat chojnicki

W minionym roku portal chojnice24.pl organizował plebiscyt Chojniczanin Roku (zresztą wtedy po raz drugi). Minionymi laureatami byli Arseniusz Finster (2009) i Grzegorz Szlanga (2010).

Ostro skrytykowałem sam pomysł udziału w tego typu konkursach - plebiscytach. Dziś pogląd nieco zmieniłem. Może dlatego, że liczę w końcu na laureata poza "finsterowego"?

Sam siebie zapytałem, jakie wartości powinien prezentować ktoś, kto miałby otrzymać ten zaszczytny tytuł za rok 2011? Doszedłem do wniosku, że ktoś taki musiałby być współczesnym wcieleniem Lucjusza Kwintusa Cincinnatusa - czyli popularnie Cyncynata. Obywatela republiki rzymskiej, który potrafił dokonać rzeczy wielkich, nie zapominając o hasłach równości i otwartości. Wyniesiony na urzędy potrafił z pokorą spełniać obowiązki codzienności nie kierując się partykularnymi interesami.

Dlatego też, że za wzór stawiam sobie Cyncynata, to w tym roku sam wysłałem zgłoszenie - moim kandydatem jest Radek Sawicki, prezes Stowarzyszenia Ekologiczno - Kulturalnego "Wspólna Ziemia". Organizator koncertów, akcji społecznych, dziennikarz, poeta, historyk, od 15 lat działający społecznie - w "Wspólnej Ziemii", Fundacji Dzika Polska oraz od niedawna jako reprezentant trzeciego sektora powiatu chojnickiego przy Pomorskiej Radzie Organizcji Pozarządowych. Zawsze potrafiący wskazać systemowe nierówności hamujące rozwój i dobrobyt lolaknej społeczności, nigdy nie zpominający o najsłaszbszych. Ma doskonały kontakt z młodzieżą i jest dla wielu z nich po prostu "guru".

I tak doszedłem do kuriozalnej sytuacji, w której to będąc przeciwko wszechobecnemu lewactwu i interncjonalistycznemu proletariatowi, przeciwko socjalizmowi, czyli w gruncie rzeczy przeciwko wielkim ideom Radka uznaję Go za Chojniczanina Roku i liczę na to, że i Państwo przychylicie się do mojej opinii.

Cyncynat chojnicki Radek Sawicki :))

Radek trzymam kciuki!

Aby zgłaszać Radka wystarczy wysłać jego imię i nazwisko na ten adres e-mail: kontakt@chojnice24.pl . Im więcej zgłoszeń tym lepiej!

http://chojnice24.pl/artykul/11841/chojniczanin-roku-2011-zglaszajcie-kandydatow/