wtorek, 11 września 2012

Wzorce Finstera cz. II

Jakiś czas temu na blogu zaprezentowałem z grubsza sylwetkę opiekuna naukowego Pana Arseniusza Finstera. Tenże okazał się być takim pomorskim Jerzym Urbanem, a może i czymś więcej.

Dzięki uprzejmości jednego z kolegów otrzymałem dodatkowe materiały, którymi się z Państwem podzielę, dotyczą one osoby o której, przypomnę, Arseniusz Finster, pisał :


"Dziękuję mojemu opiekunowi naukowemu prof. dr hab. Włodzimierzowi Deludze - za wzorce i wiedzę". 

Stąd tytuł drugiego już posta  - "Wzorce Finstera". Oto jakie one są, według wycinków prasowych z lat świetności "wzoru Finstera", czyli Pana Delugi:

[...]Nowy rok kształcenia ideologicznego otworzył dyrektor dr Włodzimierz Deluga, witając licznie zebranych pracowników politycznych aparatu partyjnego, sekretarzy komitetów terenowych, aktyw partyjny, młodzieżowy, kadrę dydaktyczną szkoły[...]. Na spotkaniu mowa była o sposobach umacniania tożsamości ideologicznej członków PZPR. 

"Głos Pomorza", 1988 - 10 - 07

[...]Zabiegaliśmy o to, by wyposażyć słuchaczy w wiedzę teoretyczną jak i praktyczną, by okazać jak powinna funkcjonować POP, jaka jest rola członka partii w środowisku, w jaki sposób prowadzić walkę z przeciwnikiem politycznym i ideologicznym - stwierdził dyrektor szkoły dr Włodzimierz Deluga. 

"Głos Pomorza", 1987 - 06 - 11


Za to w 1989 roku Włodziemierz Deluga, mistrz burmistrza Finstera, przedstawiał zakres przedmiotów jakich nauczano w szkole partyjnej: 

Do programów kursów wprowadzono w bieżącym roku cykle z zakresu psychologii i socjologii pracy, socjotechniki kierowania, teorii i praktyki argumentacji, teorii i praktyki organizacji i zarządzania. 

"Głos Pomorza", 3-4 czerwca, 1989
Artykuł poniżej jest bardzo interesujący, pokazuje w sumie to jak Pan Deluga krytykował centralizm PZPR-u, to jakoś ponad czasowe uwagi i nie tylko odnoszące się do PZPR.Mam nadzieję, ze dzięki takiemu przybliżeniu ideologicznych mądrości mistrza Pana Finstera lepiej zrozumiemy zachowania i działania naszego burmistrza...

5 komentarzy:

 1. Nawet sobie nie zdajesz sprawy człowieku ile w tobie jest złości i nienawiści, aż trudno to pojąć. Co chcesz przez to osiągnąć? Myślisz, że kiedykolwiek zostaniesz burmistrzem? NIE!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jerśli tylko mieszkańcy zadecydują inaczej, aniżeli Ty Anonimie, to zostanę burmistrzem. Zapewniam, że nie będę się nigdy kierował małostkowymi pobudkami do których mi bardzo daleko. Dlatego można powiedzieć,że tworzymy realną alternatywę dla obecnej władzy samorządowej.

  OdpowiedzUsuń
 3. MARZENIA ŚCIĘTEJ GŁOWY, weź mnie nie rozśmieszaj, bo Ciebie może wybrać garstka mieszkańców, no powiedzmy jakieś 120 osób.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe, co by wyszło z lektury roczników Gazety Pomorskiej z czasów, gdy była organem KW PZPR w Bydgoszczy. Czy ktoś z radnych nie wstydziłby się, że szef chojnickiego oddziału GP był redaktorem Dziejów Chojnic...

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałbym Pana na stanowisku dyrektora generalnego urzędu. Powodzenia. Pozdrawiam cały PChS.
  (kocur)

  OdpowiedzUsuń