wtorek, 26 stycznia 2016

Pewna propozycja

Wiele się mówi o pomyśle na Wzgórze Ewangelickie, czyli na miejsce po dawnym cmentarzu ewangelickim. I znowu wkraczają do akcji siłowniki Finstera, które będą nam proponowały, aby miejsce to "zagospodarować". Mam tylko pytanie, jakie jest uzasadnienie ekonomiczne w prowadzeniu na szeroką skalę ekshumacji i ponownego pochówku (o którym mówił burmistrz Finster), pod przyszły park? Obawiam się, że jest to tylko punkt etapowy w powrocie do pomysłu o którym było głośno w 2010 r., czyli do budowy galerii handlowej w tym miejscu. 

Poza wątkami ekonomicznymi są też inne, etyczno - moralne. Dlaczego to Wzgórze Ewangelickie według radnego Klajny ma być miejscem wypoczynku? Wokół Cmentarza Żołnierzy Radzieckich i na nim samym także rosną stare drzewa będące siedliskiem gawronu, konsekwencja, którą tak uwielbiają się wykazywać radni z klubu Finstera powinni pomyśleć też o stworzeniu parku w miejscu Cmentarza Żołnierzy Radzieckich, skoro może powstać park w miejscu pochówku ewangelickiej części mieszkańców miasta, to dlaczego nie w miejscu gdzie pochowano sowietów?

3 komentarze:

 1. Mimo, że popieram pana burmistrza to tu się nie zgadzam o stworzeniu parku wypoczynku na miejscu jakiegokolwiek cmentarza czy to cmentarz Ewangelicki, Polski czy Radziecki, tam są pochowani ludzie lub znajdują się szczątki ludzkie i trzeba mieć szacunek dla zmarłych. Panie Marcinie jest pan osobą wykształconą mimo tego czasami pana wypowiedzi są na bardzo niskim poziomie, nie oznacza to ,że nie ma pan racji. Zamiast kierować swoje spostrzeżenia bez osobistych emocji i uprzedzeń politycznych, według mnie powinien pan zająć stanowcze stanowisko w tej sprawie .
  proponuje pan o stworzeniu parku wypoczynku w miejscu Cmentarza Wojennego Żołnierzy Radzieckich , oczywiście kieruje się pan w tym momencie osobistymi emocjami, a jakby się pan czuł gdyby Rosjanie np. na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu utworzyli taki park wypoczynku ???
  Osobiście jako Polak byłbym bardzo zbulwersowany takim zachowaniem Rosjan i zapewne Rosjanie tak samo gdyby to się stało w Polsce, tyczy to się także byłego Cmentarza Ewangelickiego gdzie mimo pozorów na 100 % są tam szczątki ludzkie.
  Kiedyś ktoś mądry powiedział - zacznijmy rozmawiać a nie kopać się po kostkach

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie kieruję się emocjami, pokazuję jedynie kwestię absurdalności pomysłów radnych z komitetu Finstera. Wyskakują teraz z tematami jak zające, ale te tematy są naprawdę z jednej strony niepoważnie potraktowane, z drugiej strony dotyczą spraw naprawdę istotnych. Nie chciałbym parku w miejscu Cmentarza Żołnierzy Radzieckich. Niech ten cmentarz istnieje, to element naszej historii, ale bez tych corocznych hołdów i czerwonych gwiazd na płocie. Drobnostki, ale istotne dla stosunku do tego miejsca. Robienie parku na miejscu cmentarza, to proces, który pochłonie znowu miejskie miliony, dlatego piszę, że to jest niepoważne potraktowanie , poważnego bardzo tematu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję panu za odpowiedź, która mnie bardzo zaskoczyła i to pozytywnie. Rzadko się z panem zgadzam ale w tym temacie pana popieram.
  Jeśli chodzi o Cmentarz Radziecki, to są ludzie którzy często tam chodzą i palą znicze. Co do czerwonych gwiazd, osobiście jestem za tym by była jedna gwiazda na obelisku i wystarczy,co do płotu , to fakt troszkę tego dużo :)(zawsze można jakiś kompromis znaleźć) Jeśli chodzi o coroczne hołdy , to każdy ma prawo mieć swoje zdanie na ten temat, ja osobiście hołdu nie oddaję ale oddaję cześć żołnierzom którzy oddali swoje życie w walce z Nazistami (Niemcami), jak zapewne pan wie, że na w/w Cmentarzu są pochowani ludzie różnych narodowości jak i wyznań.
  ps. Mam nadzieję,że kiedyś się spotkamy i porozmawiamy na temat owego Cmentarza jak i historii.

  OdpowiedzUsuń