piątek, 26 stycznia 2018

ChAS

Sprawa smogu i związanego z nim zjawiska pyłów rakotwórczych nie pojawiła się dziś, ale chyba dopiero teraz coraz więcej osób jest świadomych negatywnych skutków smogu. 

Jeśli dawać wiarę pomiarom czujnika stanu powietrza w Chojnicach na ul. Grobelnej, z którego odczyt jest dostępny dzięki aplikacji Airly, to mamy potężny problem. Praktycznie każdego dnia jest komunikat: jeśli nie musisz nie wychodź z domu - czyli stan powietrza jest fatalny w mieście. 

Źródła smogu to transport, przemysł, ale najwyższy udział mają kotłownie domowe. Stąd w Chojnicach oskarżenia pod adresem osób mieszkających w domkach jednorodzinnych, ale można to zjawisko smogu wywołanego w, jak się szacuje, 50% przez kotłownie domowe, zminimalizować poprzez technikę tzw. górnego spalania. Zachęcam więc wszystkich palących w piecach, aby ogień rozpalali nie pod paliwem, które wkładają do pieca, ale aby ogień zaprószyli na paliwie umieszczonym w piecu do spalania. Różnica może być poteżna, po prostu górne spalanie gwarantuje spalanie pełniejsze i niższą emisję benzopirenu. 

Apeluję też do wszystkich mieszkańców, nie spalajcie w piecach śmieci, minimum drewna - i tylko drewno suche. 

Korzystajcie z odczytów dziennych stanu powietrza: https://map.airly.eu/pl/ . Zapraszam również na Chojnicki Alarm Smogowy (ChAS) na FB: https://web.facebook.com/Chojnicki-Alarm-Smogowy-459316744457176/

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza