środa, 29 sierpnia 2018

Zapomniany chojnicki Sierpień '80

Polityka historyczna w Chojnicach najpierw miała zabarwienie prosowieckie - czego wyrazem były hołdy dla Armii Czerwonej, a potem stała się nico dwuznaczna - bo i oprawcom i ofiarom Burmistrz Miasta składa kwiaty, a do tego silnie wspiera się różne inicjatywy, które nazwał bym proniemieckimi, łącznie też z takimi publikacjami i taką wizją miasta, które rzekomo z Polską miała niewiele wspólnego, więcej zaś było po prostu "swojskie", wielokulturowe, niż złączone z jakąkolwiek ojczyzną. 

Chlubnym wyjątkiem może być próba inscenizacji wejść wojsk z Armii Błękitnej do Chojnic, ale niestety było to wydarzenie bez kontynuacji. Miasto też w niewielkim stopniu angażuje się w przypominanie tak ważnej rocznicy jak 1 września, czyli datę wybuchu II wojny światowej, które de facto i de iure wybuchła właśnie w Chojnicach o 4:23 czyli długo przed 4.45 kiedy to spadły pociski na Westerplatte. 

Tematy historyczne to świetny "lewar" do promocji miasta w Polsce i świecie, szkoda, że tak bardzo niewykorzystany. 

Kolejnym, i bardzo aktualnym w sierpniu wydarzeniem z przeszłości, które wpłynęło na losy Polski i świata, a które miało swój lokalny wymiar, były strajki robotnicze w sierpniu 1980 r. w Chojnicach. Przecież gdyby nie "Solidarność", to może demokracji w Polsce nigdy byśmy się nie doczekali. Namiastki wolnego rynku też by nie było, a sojusz z Moskalami trwałby na dobre. Naprawdę nie docieniamy, tego co mamy, tego co osiągneliśmy też jako lokalna wspólnota. 

Smutne to jest, że media o tamtych wydarzeniach nie przypominają, dziennikarze nie prowadzą w sierpniu wywiadów ze świadkami zdarzeń, nie relacjonują ich dalszych losów. Nie budują świadomości o wkładzie wielu osób i grup, często tak wielkim, że zapłacili za niego życiem, rozbiciem rodzin, biedą i odtrąceniem. 

Wciąż gorąco zachęcam do lektury mojej książki O chojnickim karnawale "Solidarności", dzięki tej pozycji na pewno zyskacie wiedzę o tamtych wydarzeniach i o skali wysiłku jaką podjęła lokalna społeczność w zderzeniu z państwem monopartyjnym: https://www.academia.edu/15053791/O_chojnickim_karnawale_Solidarno%C5%9Bci_._Kszta%C5%82towanie_si%C4%99_i_rola_nowego_ruchu_spo%C5%82ecznego_w_warunkach_lokalnych_1980-1981_M._Wa%C5%82doch_Chojnice_2015_ss._265

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza