sobota, 8 grudnia 2018

Czy NSA posiada uzasadnienia dla blokowania dekomunizacji?

Oburzyła mnie sprawa, kiedy to chojnicka władza z oślim uporem parła na sądowe rozstrzygnięcia dla decyzji Wojewody Pomorskiego o zmianie nazwy ulicy Stanisława Rolbieckiego na ulicę Witolda Pileckiego. Nie spodobało się to chojnickim "regionalistom" i miłośnikom dokonań komunisty Stanisława Rolbieckiego, który kiedyś władał Chojnicami w okresie reżimu komunistycznego. Dlatego poszli na sądową wojnę z Wojewodą. Podobny zresztą trend obserwujemy obecnie w całej Polsce, gdzie Sądy opowiadają się po stronie postkomunistycznej narracji historycznej i wzmagają politykę historyczną związaną z okresem "dyktatury ciemniaków". 


Dlatego chojnicki casus, wzmógł moje zainteresowanie sprawą zmian ulic. Szczególnie pochyliłem się nad ulicą Witolda Pileckiego, polskiego bohatera, którego w przestrzeni publicznej zastąpił znowu chojnicki komunista będący małym trybikiem wielkiej machiny ucisku Polski i Polaków. 


19 listopada wysłałem zapytanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie o treść uzasadnienia wyroku, który przywracał nazwę ulicy Stanisława Rolbieckiego. 21 listopada uzyskałem odpowiedź, że mam sobie to uzasadnienie znaleźć na stronach NSA w Centralnej Bazie Orzeczeń. Niestety żadnego uzasadnienia nie było. 2 grudnia ponowiłem więc moje zapytanie o dostęp do treści uzasadnienia do wyroku w chojnickiej sprawie, a w międzyczasie sprawdziłem, czy może Urząd Miejski w Chojnicach dysponuje tym uzasadnieniem i czy w ogóle ktokolwiek w Polsce wie, na jakiej podstawie i z jaką argumentacją NSA rozstrzygnął decyzję o przywróceniu nazwy ulicy Stanisława Rolbieckiego. Nikt mi takiej odpowiedzi nie potrafił udzielić, nikt tego uzasadnienia nie posiadał. Po  moim ponownym zapytaniu w dniu 2 grudnia, dostałem z NSA odpowiedź w dniu 6 grudnia, że w sprawie o którą pytam, a jest to sprawa o sygnaturze akt II OSK 2871/18,  nie zostało jeszcze sporządzone uzasadnienie do wyroku w chojnickiej sprawie

Nie dość więc, że udzielono mi pierwotnie błędnej odpowiedzi na zapytanie o dostęp do informacji publicznej i to w NSA! To na dodatek, okazuje się, że sprawa, którą w chojnickich mediach chwaliła się lokalna władza jako triumfem wobec Wojewody Pomorskiego i trendu dekomunizacji nie ma w ogóle swojego pisemnego uzasadnienia!!! To jest właśnie takie działanie, które można nazwać całkowitą hucpą. 

W mojej ocenie działania NSA i przywracanie nazw ulic z patronami z okresu reżimu komunistycznego to działanie nie mające żadnych innych podstaw i uzasadnień jak tylko ideologiczne. Według mnie NSA jest na wojnie ideologicznej z obozem władzy rządzącej i świetnie wpisuje się w działania takich person o postawach antypolskich jak Adamowicz, Trzaskowski, Waltz, itd. Widać więc, jak bezstronny potrafi być NSA, który w zasadzie w materii w której rozstrzyga, ma w Polsce chyba najłatwiejszą rolę w utrzymaniu bezstronności, której chyba utrzymać nie potrafi. 


Czekam też na końcowy dokument uzasadnienia do wyroku NSA w chojnickiej sprawie. Będzie z pewnością o czym pisać i ubawimy się po pachy, tego jestem pewien, wywodami jurystów z Warszawy.

Poniżej zamieszczam moją korespondencję z NSA:

Od: "Marcin Wałdoch" <marcin.waldoch@gmail.com>
Do: informacje@nsa.gov.pl
Wysłane: poniedziałek, 19 listopad 2018 7:48:25
Temat: Zapytanie o dostęp do informacji publicznej

Korzystając z prawa dostępu do informacji publicznej, na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej z 2001 r., składam zapytanie o:

- kopię sentencji wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego i uzasadnienie do wyroku z dnia 13 listopada 2018 r. w sprawie rozpatrzenia skargi kasacyjnej Wojewody Pomorskiego na wyrok WSA w Gdańsku w sprawie zmiany nazwy ulicy Stanisława Rolbieckiego w Chojnicach. 

Odpowiedź proszę przekazać mi drogą e-mailową w formie pliku pdf lub jpg. 

Marcin Wałdoch

Odpowiedź nr V Inf/S 0411/231/18

Odebrane
x

Informacje

śr., 21 lis, 08:10
do ja
Szanowny Panie,

W odpowiedzi na nadesłane drogą elektroniczną pismo z dnia 19 listopada 2018 r. (data wpływu do Naczelnego Sądu Administracyjnego) zawierające prośbę o udostępnienie wyroku i uzasadnienia NSA z dnia 13 listopada 2018 r. w sprawie rozpatrzenia skargi kasacyjnej Wojewody Pomorskiego na wyrok WSA w Gdańsku w sprawie zmiany nazwy ulicy Stanisława Rolbieckiego w Chojnicach, uprzejmie informuję, iż wyrok wraz z uzasadnieniem w w/w sprawie jest dostępny w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych dostępnej pod adresem http://orzeczenia.nsa.gov.p pod sygn. akt II OSK 2871/18.

z poważaniem,
Elżbieta Łopacińska
Wydział Informacji Sądowej
Naczelnego Sądu Administracyjnego

Marcin Wałdoch marcin.waldoch@gmail.com

niedz., 2 gru, 09:06 (6 dni temu)
do Informacje
Dzień dobry,

Szanowna Pani, nie odnajduję wskazanego dokumentu na podanej stronie. Proszę o przesłanie mi treści uzadadnienia w mailu, lub jako załącznik do maila.

Z wyrazami szacunku,
Marcin Wałdoch


Informacje

czw., 6 gru, 12:44 (2 dni temu)
do ja
Szanowny Panie,

W odpowiedzi na nadesłane drogą elektroniczną pismo z dnia 2 grudnia 2018 r. (data wpływu do Naczelnego Sądu Administracyjnego) zawierające prośbę o przesłanie treści uzasadnienia wyroku w sprawie o sygn. akt II OSK 2871/18 w e-mailu lub jako załącznik do e-maila, uprzejmie informuję, iż w dniu 21 listopada 2018 r. została Panu omyłkowo udzielona błędna informacja. Uzasadnienie wyroku do sprawy II OSK 2871/18 nie zostało jeszcze sporządzone. Po jego sporządzeniu zostanie ono zamieszczone w Centralnej Bazie Orzeczeń dostępnej pod adresem http://orzeczenia.nsa.gov.pl. Za błędne udzielenie informacji serdecznie przepraszam.

z poważaniem,
Elżbieta Łopacińska
Wydział Informacji Sądowej
Naczelnego Sądu Administracyjnego
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza