sobota, 22 czerwca 2019

Ptasi gaj

Nie zdołałem przybyć na konsultacje społeczne prowadzone w chojnickim ratuszu w sprawie zagospodarowania Wzgórza Ewangelickiego, ale przed konsultacjami rozmawiałem z osobami, które na pewno na konsultacjach były. Niestety w prasie lokalnej nie znalazłem dotad żadnych relacji z przebiegu spotkania. 

Od lat lokalna społeczność zastanawia się jak wypędzić te "wredne" gawrony ze Wzgórza Ewangelickiego. Uważam taką postawę za zgoła błędną. To taki nasz problem mentalny, ze wszystkim chcemy walczyć. W mojej opinii najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie w tym miejscu ptasiego gaju, ściągnięcie części ścieżek, które są między drzewami i w jakimś stopniu zamknięcie terenu w ten sposób, że stałby się mało przystępny. 

Populacja gawrona w Chojnicach, jak dowodzą biolodzy, a czytałem artykuły naukowe o tym zagadnieniu, jest prawdopodobnie drugą największą taką populacją na Pomorzu. Ptaki te poza tym, że stołują się na ZZO Nowy Dwór, to wykonują także wiele pozytywnej pracy w ekosystemie w którym się znajdują. Dlatego warto przestać walczyć z naturą. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza