środa, 23 września 2015

Obława Augustowska 1945

W dniach 15-19 września uczestniczyłem w wyjeździe do Brukseli na spotkanie w Parlamencie Europejskim w sprawie upamiętnienia 70. rocznicy Obławy Augustowskiej (więcej o obławie tutaj: http://oblawaaugustowska.pl/ ).  Do Brukseli pojechaliśmy dzięki poseł Dorocie Arciszewskiej-Mielewczyk i na zaproszenie europoseł i byłem minister Anny Fotygi z PiS. Wyjazdowi towarzyszył wspaniały chór Bel Canto z Pomorza. 

Można przypomnieć, że w lipcu 1945 r. w Obławie Augustowskiej Armia Czerwona, NKWD i Smiersz zabiły ok. 2 tysięcy Polaków, najczęściej najlepszego elementu, twórczego i zasłużonego dla kultury polskiej. Wielu miejsc ich pochówków nie poznano do dnia dzisiejszego. 

W czasie spotkania oprócz zaproszonych gości, słuchaczy, byli też paneliści, między innymi prof. Nikita Pietrov, wiceprzewodniczącym z rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał. 

Na długo zapadną mi w pamięć słowa obecnego tam burmistrza Augustowa Wojciecha Walulika, który powiedział: "Obława Augustowska jest kamieniem węgielnym PRL". 

W przyszłości będziemy starali się o wystawę IPN w Chojnicach, prezentującą dokonania Sowietów na etnicznie polskich ziemiach, gdzie dokonali największego ludobójstwa od zakończenia II wojny światowej do Masakry z Srebrenicy 50 lat później w 1995 r. 

Stowarzyszenie Arcana Historii dziękuje europoseł Annie Fotydze oraz poseł Dorocie Arciszewskiej-Mielewczyk za możliwość zapoznania się ze świadkami historii i doskonałymi badaczami naszej przeszłości, tak ze strony polskiej, jak i rosyjskiej.

Poniżej kilka naszych fotek z tego wyjazdu:
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza