wtorek, 28 lutego 2012

A jeśli było inaczej?

Szanowni Państwo,

Stowarzyszenie Arcana Historii zaprasza w dniu 23.03.2012 (piątek) o godzinie 18.00 do Hebraciarni Kredenz na spotkanie z dr. hab. Sławomirem Cenckiewiczem, znanym historykiem i publicystą. Autorem takich książek jak: SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii, Gdańsk-Kraków-Warszawa 2008; Sprawa Lecha Wałęsy, Poznań 2008; Śladami bezpieki i partii. Studia. Źródła. Publicystyka, Łomianki 2009; Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943 - 1991, Warszawa 2011.Podczas spotkania dr hab. Sławomir Cenckiewicz opowie o kulisach prac polskiego wywiadu wojskowego, o relacjach Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL, o sprawie procesu likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych oraz o arcanach pracy historyka dokumentującego historię najnowszą.Spotkanie z Gościem poprowadzą Marcin Wałdoch oraz Krzysztof Szulczyk z SAH.W trakcie spotkania odbędzie się losowanie książek autorstwa Sławomira Cenckiewicza ufundowanych przez Stowarzyszenie Arcana Historii. Będzie też można zakupić książki Autora. Sławomir Cenckiewicz zapowiedział też, że osoby zainteresowane otrzymają autografy.Historia i polityka dzięki e-learningowi

W 2009 roku radny miejski Leszek Pepliński firmował pomysł naszych miejskich historyków pod tytułem "Chojnice - historia naszego miasta". Była to cenna inicjatywa, ale w dużej mierze zarzucono ją z powodów finansowych. Blok nauczania miał objąc 35 godzin zajęć rocznie w klasach szkół podstawowych i gminazjalnych. Nie będę omawiał szczegółów projektu, ale był na tamtem czas ciekawy.

Ostatnio wraz z kolegami historykami, politologami, socjologami debatowaliśmy nad formami zaaktywizowania niskiego stopnia zainteresowania sprawami lokalnej historii i polityki wśród młodzieży. Moją konkluzją tych rozmów jest projekt "Historia i polityka w Chojnicach". 

Istnieje darmowy program do e-learningu (nauczania poprzez platformę cyfrową - http://moodle.org/, http://www.youtube.com/watch?v=WvCIv5KCbeE), pod nazwą Moodle, wykorzystywany jest między innymi przez takie uczelnie jak Uniwersytet Gdański. Był też wykorzystany przez Michała Januszewskiego, członka Arcan Historii w pracy dydaktycznej w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa.

Moodle są niesamowitym narzędziem, pozwalającym na kreowanie kursów online, zamieszczanie całej bazy danych - materiałów": zdjęć, testów, artykułów, zadań, etc. Jednocześnie umożliwiają prowadzenie lekcji online, są świetnym organizerem do zajęć. Dużą zaletą Moodle jest ich elastyczność pozwalająca na przykład na prowadzenie kursów na różnych stopniach zaawansowania.

W krótkim czasie zaproszę do współpracy chojnickich historyków i regionalistów. Razem, mam nadzieję, stworzymy program nauczania poprzez bazę online. Bez konieczeności angażowania środków publicznych. Pozostanie tylko i wyłącznie kwestia promocji tego narzędzi i zachęcania do kursów jak największej ilości uczniów, którzy za udział w nich mogą otrzymywać przecież dodatkowe, pozytywne, oceny w ramach prac domowych ;).

Poza historią i szeroko pojętą regionalistyką, dla uczniów liceów stworzę bazę kursów z zakresu spraw społeczno - politycznych miasta Chojnice po 1990 roku.

Chętnych do współpracy już dziś zapraszam do kontaktu ze mną:)