sobota, 15 czerwca 2013

Deszcz podatków

W Chojnicach znowu wraca pomysł opodatkowania mieszkańców za...wody deszczowe.

Przypomnę, że głośno te pomysły wyrażał burmistrz Arseniusz Finster już kilka lat temu. Szczególną grupę docelową tych pomysłów widział w mieszkańcach Osiedla Kolejarz. Wiadomo, że do osiedle w większości pozbawione jest kanalizacji deszczowej.

Teraz znowu Arseniusz Finster sugeruje, że mieszkańców należy opodatkować od wód deszczowych, bo przecież modernizacja kanalizacji kosztuje. Taki jest obraz wspaniałego zarządzania w Chojnicach, topi się miliony w miejskim basenie, i szuka się brakujących pieniędzy w kieszeni chojniczan. 

Powiedzmy to sobie wyraźnie, za sytuację winny jest przede wszystkim gospodarz miasta, a nie mieszkańcy i przyroda. Zalewanie ulic, placów, skrzyżowań, jest przede wszystkim wynikiem zaniedbań, oraz złego konstruowania budżetów miejskich w ostatnich latach. 

Z pewnością, jeśli dojdzie do próby nałożenia nowego podatku na mieszkańców - wskażę burmistrzowi skąd powinien wziąć na to pieniądze skoro nie jest w stanie tego wydedukować. Najłatwiej jak zawsze wyciągać rękę po więcej. Jeśli dojdzie do prac nad wdrożeniem nowego podatku, będę pierwszym, który zorganizuje obywatelski sprzeciw wobec takich zamiarów i działań.

Kuriozum sytuacji widać jak na dłoni, jeśli pomyślimy sobie, że mielibyśmy być specjalnie opodatkowani na wypadek wizyty głowy państwa, wyjazdów Jutrzenki - Trzebiatowskiego do Chin, czy budowy drugiego basenu...lub na premie dla prezesa parku wodnego. To wszystko jeszcze może nas w przyszłości spotkać (formalnie, bo nieformalnie dawno jesteśmy na te cele opodatkowani).

Warto w kontekście tej sytuacji pamiętać, że to posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli wniosek do marszałka Sejmy RP projekt ustawy, który ma ułatwiać naliczanie opłat od wód deszczowych - opadowych. Szczególnie też interesujące jest to, w jaki sposób mieszkańcy będą ponosić koszta opadów na powierzchnie publiczne takie jak parkingi...Podwyższenie opłat za postój?

Nie nabierajmy wody w usta! ;)

Naprawdę powinniśmy zmienić władzę w tym kraju i w tym mieście. Są skrajnie niekompetentni, a za swą niekompetencję w zarządzaniu próbują obciążać nas - obywateli.