poniedziałek, 5 maja 2014

Sukces prawyborczy!

W Chojnicach 01.05.2014, w godz. 10.05 - 17.00 zorganizowaliśmy Chojnickie Prawybory do Europarlamentu 2014. 

Udział w nich wzięły wszystkie komitety, ale na płycie Starego Rynku w Chojnicach pojawiły się tego dnia: Kongres Nowej Prawicy (z liderem listy Arturem Dziamborem), Platforma Obywatelska (z liderem listy Januszem Lewandowskim), Prawo i Sprawiedliwość (z liderem listy Anną Fotygą), Polskie Stronnictwo Ludowe (z liderem listy prof. Andrzejem Stępniakiem). Europa Plus Twój Ruch z Dorotą Gardias. 

Prawybory wygrał PSL (patrz zdjęcie wyników):


Oprac. Karolina Dziubek. 


Wyniki tych prawyborów nie są w mojej ocenie miarodajnym narzędziem zachowań wyborczych i preferencji wyborców przed zbliżającymi się wyborami. Aczkolwiek wydaje mi się, że poparcie dla największych partii - PiS i PO może znaleźć odzwierciedlenie w Chojnicach w dniu wyborów.

Podczas prawyborów zezwoliliśmy na głosowanie wszystkim tym, którzy są zameldowani na terenie woj. pomorskiego. Nie prowadziliśmy jednak, w żadnej formie, weryfikacji osób oddających głos poza sprawdzaniem okazanego dokumentu. Nie zapisywaliśmy też danych z żadnych dokumentów, bo i prawa do tego nie mamy. To w naturalny sposób stwarza okoliczności do ewentualnych nadużyć. Zgadzaliśmy się też, aby przy komisji wyborczej siadali przedstawiciele różnych partii z którymi prowadzono swobodne rozmowy i które przyglądały się całemu przebiegowi prawyborów.

Na pewno Chojnice to nie amerykańskie New Hempshire ani też jeszcze nie polska Września. Niemniej przy odrobinie pracy i zmianie struktury oraz wprowadzeniu kilku zasad, które będę przestrzegane, możemy w Chojnicach z łatwością wykreować miarodajne wyniki wyborów w przyszłości. Zresztą wyniki prawyborów do Sejmu RP w 2011 r. były bardzo zbliżone do wyników wyborów w tamtym roku.

Prawybory są sukcesem przede wszystkim Projektu Chojnicka Samorządność. Dziękuję koleżankom i kolegom ze Stowarzyszenia, że zgodzili się przyjąć mój pomysł w kalendarz działań PChS. Z pewnością nie byłyby te wybory tak nośne, gdyby nie przychylność polityków, szczególnie Anny Fotygi, Janusza Lewandowskiego, Artura Dziambora i prof. Andrzeja Stępniaka oraz Jolanty Szczypińskiej, Danuty Sikory, Jerzego Barzowskiego, Magdaleny Pawłowskiej, Piotra Baucia, Doroty Gardias, Łukasza Grzędzickiego, Susany Alegre Rosso, Lucyna Herold  - Wąs i wielu innych znamienitych postaci, które pojawiły się w Chojnicach. Co ważne, osoby te chciały dać się poznać wyborcom, to należy naprawdę docenić!

Media naprawdę pozytywnie przyjęły naszą akcję. Były w czasie trwania prawyborów na płycie Starego Rynku ekipy TVP z Gdańska, był też Polsat. Nie zabrakło dziennikarzy Radio Weekend, którym dziękuję za zamieszczenie materiału. Był redaktor ch24.pl, chojnice.com oraz była Pani Maria Eichler z "Gazety Pomorskiej". 

Podziękowania również należą się Urzędowi Miejskiemu w Chojnicach za wypożyczenie urny wyborczej na czas prawyborów oraz Panu Mieczysławowi Blochowi za użyczenie prądu. Zdzisławowi Tabathowi za druk kart wyborczych. Zbigniewowi Reszkowskiemu i Leszkowi Redzimskiemu za nagłośnienie. Jerzemu Erdmanowi z chojnice.tv za doskonałą relację video z prawyborów.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć i linków do relacji medialnych dotyczących prawyborów. Dodam jeszcze, że w wyborach warto brać udział. Społeczeństwa zaangażowane to społeczeństwa bogate. Im więcej osób bierze udział w wyborach, im więcej osób interesuje się polityką i świadomie ją analizuje, tym większa szansa na świadome i dobre rozwiązania. 

W rozmowie z byłą minister spraw zagranicznych RP, obecną posłanką PiS Anną Fotygą, liderką listy PiS w wyborach do Europarlamentu w naszym okręgu. Fot. Krzysztof Szulczyk.

W rozmowie z posłanką PiS Jolantą Szczypińską, "Dwójką" PiS w naszym okręgu. Fot. Krzysztof Szulczyk.

 W rozmowie z posłanką Dorota Gardias, kandydatką "jedynką" do Europarlamentu z listy Europy Plus Twój Ruch. Fot. Krzysztof Szulczyk.

W trakcie udzielania wywiadu dla telewizji Polsat. Starty Rynek Chojnice, w tle chojnicki ratusz. 


Podczas debaty z reprezentantami komitetów wyborczych do Europarlamentu. Od lewej siedzą: dr Piotr Bauć, Dorota Gardias z Europy Plus Twój Ruch, Artur Dziambor z Kongresu Nowej Prawicy, prof. Andrzej Stępniak z Polskiego Stronnictwa Ludowego, dr Janusz Lewandowski z Platformy Obywatelskiej oraz była minister spraw zagranicznych RP Anna Fotyga. Fot. Krzysztof Szulczyk.


Fot. Krzysztof Szulczyk. 

Komisja prawyborcza składająca się z członków i sympatyków PChS. Od lewej: Karolina Dziubek, Katarzyna Faryna, Alicja Kreft, Jacek Studziński. 

Linki do relacji medialnych (bez znaczenia kolejność):


Linków do materiałów filmowych niestety nie odnalazłem. Wiem, że były relacje w Polsacie i TVP Gdańsk.

Do smutnych spraw zaliczyć trzeba niedziałający w trakcie prawyborów miejski szalet. Kosztował on miasto kilkaset tysięcy i w tym dniu był po prostu zepsuty. Co chyba nie stawia miasta w pozytywnym świetle. Takie małe wpadki rzutują zawsze na całokształt odbioru, a czasami i samopoczucia ;)


Nieczynny szalet miejski "super nowoczesny" w dniu prawyborów. Fot. Marcin Wałdoch.