wtorek, 6 września 2011

Projekt Chojnicka Samorządność

Mam przyjemność zaprosić Pańśtwa na bloga nowej organizacji - Stowarzyszenia Chojnicka Samorządność, oto link: http://blog-pchs.blogspot.com/ .

Chętnych do współpracy serdecznie zapraszam. Cele i całość regulaminu na blogu i w mediach lokalnych.

Jestem jednym z członków założycieli i bardzo cieszę się z powstania tego podmiotu. Pierwsza akcja to prawybory, ale zapewniam, że zapewnimy w Chojnicach "niezły przeciąg" idei i pomysłów na rozwój samorządności. Idea jedna - społeczeństwo otwarte - poza ideologią i grupami interesu, za to zasobne i pełne ludzi energicznych i wierzących, że przyszłość stoi przed nimi otwarta :).

Liczę na to, że będzie to poza partyjna platforma, która oprócz monitoringu działań władzy, proponowania alternatyw na rozwój Chojnic, da też szansę ludziom młodym i uprawomocni ich ambicje samorządowe na lokalnej scenie. Istniejące dotąd podmioty nie dawały ku temu możliwości, wszystkie są zdominowane przez ludzi będących w polityce od dziesiątek lat, lub kilkunastu, ewentualnie ludzi wielkich partii jak PO. Czas na prawdziwą samorządność dopiero nadchodzi, to ludzie lat 80' i 90' będą wkrótce trzonem nowych dróg rozwoju.

Dla mnie osoboście jest powstanie PCHS jest też pewną ulgą, bowiem mogę działania stricte polityczne przenieść na tę platformę i w ramach niej je podejmować, poza Stowarzyszeniem Arcana Historii, które z konieczności wynikających z danej sytuacji musiało zabierać głos w sprawach lokalnej polityki. Teraz SAH, będzie "wycofane", a jego prace skupią się już tylko wokół spraw stricte naukowych związanych z historią i naukami społecznymi, filozofią.

Reasumując dobrze się stało, że mamy PCHS. Gratuluję też pierwszemu przewodniczącemu - Michałowi Januszewskiemu!