sobota, 26 lipca 2014

Ludzie Finstera cz. II Antoś z ORMO

Ten post jest częścią cyklu dotyczącego sylwetek ludzi Finstera. Uważam, że postkomunistyczna klika połączona więzami z nuworuszami doby lat 90. do dziś zarządza Chojnicami za plecami mieszkańców miasta. Finster jest w tej sieci powiązań zaledwie pionkiem, z czego być może sam nie do końca zdaje sobie sprawę, skoro nawet wierzy w to, że jest doktorem. W każdą iluzję już wierzy, mieszkańcom też każe się wierzyć w iluzje produkowane na potrzeby chwili. Ot, taka komunistyczna metoda, a metod chojniccy komuniści, metod propagandy, uczyli się w Moskwie. Czego dziś nikt nie chce pamiętać, a ma to przełożenie nie tylko na rozumienie historii miasta, ale przede wszystkim na stosunki gospodarcze, na stan ekonomiczny miasta i jego mieszkańców. To właśnie nieformalne relacje władz z przedstawicielami "biznesu" powodują ogromne marnotrastwo środków publicznych. 

Przyjrzyjmy się nieco bliżej kolejnemu ORMO-wcowi z otoczenia burmistrza Finstera. Jednocześnie ostatniemu PRL -owskiemu naczelnikowi miasta Chojnice, który wiele zrobił dla wypromowania Finstera i dziś jest jednym z filarów politycznej pozycji burmistrza. Chodzi o Antoniego Szlangę, wieloletniego i obecnego radnego Rady Miejskiej w Chojnicach. Członka Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Chojnicach, Komisji Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Chojnicach!!! Do tego zestawu Antoni Szlanga jest Przewodniczącym Komisji Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Rady Miejskiej w Chojnicach!!!


Pisałem już o Antonim Szlandze na tym blogu:
Antoni podpisał Przyrzeczenie członka ORMO w Chojnicach 22 lutego 1977 r. mając 32 lata. Antoni miał mocne papiery. Do PZPR należał już od lat. A przy przyjęciu do ORMO otrzymał dodatkowo, pozytywną opinię polecającą pewnego funkcjonariusza MO. Jak pisał polecający Antosia do ORMO milicjant o Antosiu: "[...] zawsze wykazywał zdyscyplinowanie i właściwą postawę obywatelską w miejscu pracy i zamieszkania". Natomiast w uzasadnieniu przyjęcia do ORMO polecający milicjant wskazywał: "wymieniony jest uczciwym obywatelem wykazuje duże zainteresowanie w pracy społecznej, nie posiada skłonności do nadużywania alkoholu[...]". Całkiem dobra opinia, prawda? Należy tylko zdać sobie sprawę z tego, że to funkcjonariusz słubż bezpieczeństwa zbrodniczego systemu poleca funkcjonariusza partyjnego - zbrodniczej partii - służbom bezpieczeństwa na donosiciela i "sąsiedzkiego bezpieczenika".

Antoś nie pozostawił spraw bez swego udziału. Również napisał podanie o przyjęcie do ORMO, do miejskiego sztabu ORMO. Pisał tak: "[...]proszę o skierowanie do terenowej jednostki ORMO w miejscu mojego zamieszkania[...]". Tak więc Antoś z ORMO przede wszystkim chciał dbać o prawomyślność ludową swych sąsiadów. 

Nie wiem czy potrzebne są do tego jakieś specjalne komentarze?

Jak sam przyznaje, Antoni Szlanga, nie wstydzi się swej przynależności partyjnej do PZPR. Szkoda tylko, że w ciągu tych wszystkich lat nie poinformował, że był też członkiem ORMO.Co więcej kiedy w Polsce przygotowywano wybory czerwcowe Antoś z ORMO wyjechał w 1989 r. jeszcze jako naczelnik miasta Chojnice na dwa tygodnie do Moskwy do ZSRR w ramach "realizacji umowy o współpracy". Co to było za szkolenie?

Tutaj warto zwórcić uwagę na to o czym wielokrotnie mówili i pisali historycy, że Sowieci wzywali partyjniaków z całego bloku wschodniego tuż przed upadkiem ZSRR na szkolenia i celem wręczenia instrukcji. Mieli czekać na odbudowę walącego się imperium. 

A to oficjalny biogram Antoniego Szlangi: http://www.miastochojnice.pl/?a=2&id=1&id_osoba=20 . A tam ani słowa o wstydliwej sprawie przynależności do ORMO. Być może gdyby sąsiedzi o tym wiedzieli, nie byliby tak skorzy do głosowania na osobę, które prosiła o oddelegowanie do "pracy w miejscu zamieszkania". 

Taka osoba była przewodniczącym Rady Strategii Chojnic. Czy to nie jest dla Państwa dowodem całkowitego zakłamania, które przekłada się też na zapóźnienie cywilizacyjne naszego miasta?

Powtarzam, tym miastem rządzi sieć nieformalnych powiązań. Członkami tej sieci są dawni komuniści, nowobogaccy bandyci z lat 90. oraz garstka twarzy dla fasady. W skrócie dawny sojusz PZPR + SB + ORMO do dziś ma władzę w mieście i nie jest to mój wymysł, ale rzecz faktyczna. Z jednej strony burmistrz Finster temu układowi zawdzięcza swoją pozycję, z drugiej strony ten właśnie układ stał się zależny od pozycji Finstera, bez którego przestanie po prostu istnieć. Tylko wygrana w wyborach z Finsterem i przewaga w Radzie Miejskiej może wprowadzić normalny rozwój do tego miasta. Dość już chyba tych kacyków kłaniających się Sowietom i czerwonej gwieździe?

Z pewnością Antoni Szlanga przeczyta ten post. Mam więc do Antoniego Szlangi kilka pytań:

- czy był Pan współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa PRL?
- czy jako członek ORMO donosił Pan na działania i zachowania swoich sąsiadów, mieszkańców osiedla na Milicję Obywatelską?
- czy był Pan szkolony w Moskwie w ramach prowadzenia manipulacji i dezinformacji?
- czy obecnie  utrzymuje Pan jakieś kontakty ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej lub przedstawicielami władz Rosji?
- czy kiedykolwiek przekazywał Pan Rosjanom lub Białorusinom (w czasach ZSRR i obecnie) materiały  - dokumenty Urzędu Miejskiego w Chojnicach lub innych polskich instytucji publicznych?

To są poważne pytania. Wiem, że wywołają święte oburzenie w chojnickiej "łżej elicie",ale cóż mam zrobić? Kto pyta nie błądzi. Może gdybym wcześniej zapytał Pana Antoniego o przynależność do ORMO to nie musiałbym o tym pisać dziś? Więc wolę jednak najpierw zapytać zainteresowanego publicznie.

Już za kilka miesięcy wybory pozostaję w nadziei, że mieszkańcy zmienią ten skompromitowany układ Finsterowców na ekipę ludzi, którym bliskie są ideały obywatelskiej otwartości, przedsiębiorczości i prawości oraz interesu polskiego, a nie rosyjskiego czy komunistycznego sąsiada.