poniedziałek, 14 września 2015

O referendum

Obwieszczono: referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Chojnicach nie odbędzie się!
Jak zapewne wiadomo na decyzji komisji miejskiej zaważyły nie przesłanki merytoryczne, a polityczne, a jeśli ktoś będzie się upierał, że merytoryczne to zapewniam, iż dopiski na karcie z podpisami nie ważą na ważności głosów. Głosów więc nie zabrakło, zabrakło natomiast po stronie władz przychylności dla demokracji bezpośredniej. Byłem obserwartorem prac tej komisji, gdzie zresztą zarówno Kamil Kaczmarek, jak i Artur Eichenlaub (inicjatorzy) liczyli i sprawdzali głosy wraz z członkami miejskiej komisji. Uważam, że prace przebiegały w atmosferze pełnej i otwartej współpracy pomiędzy komisją, a inicjatorami, ale jak mogło być inaczej skoro z góry bylo wiadomo, że Arseniusz Finster po prostu nie chce tego referendum (i w rzeczywistości nie chciał, przecież Straż Miejska niedawno dostała nowy samochód...). Chociaż, co warto przypominać, był jego gorącym zwolennikiem do momentu w którym nie był pewien, jakie siły polityczne w Chojnicach referendum poprą, a jakie się od tej inicjatywy zdystansują. 

Jest to wyraźny sygnał, dla wszystkich, którzy chcieliby w Chojnicach w przyszłości wziąć się za uruchomienie instytucji referendum: wasze działanie i tak nie ma sensu. Z drugiej jednak strony, nie należy się poddawać i trzeba występować z kolejnymi działaniami z pełną jednak uwagą przyglądając się "czystości" kart z podpisami poparcia. Mam nadzieję, że panowie Kaczmarek i Eichenlaub sprawy nie odpuszczą i wyślą ją do rozpatrzenia przez odpowiednie instytucje. W mojej opinii, zabrakło zarówno politycznej woli po stronie władz miasta, jak i staranności w procesie zbierania podpisów po stronie inicjatorów (ale przecież to było pierwsze takie podejście w Chojnicach). 

Za Wolność i Solidarność

Szanowni Państwo!

Mam zaszczyt poinformować, że członek Arcan Historii, wcześniej wieloletni związkowiec i działacz legendarnej "Solidarności", jeden z jej założycieli w Chojnicach Leon Zbigniew Reszkowski, zostanie odznaczony 25 września 2015 r. podczas uroczystości w Sali BHP Stoczni Gdańskiej w Gdańsku. 

Krzyż Wolności i Solidarności przyznał Leonowi Zbigniewowi Reszkowskiemu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. 

Krzyż Wolności i Solidarności przyznaje się zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej, którzy byli aktywni w latach 1956-1989. Jak napisał prezes IPN dr Łukasz Kamiński, Krzyż Wolności i Solidarności: "jest symbolem wdzięczności dla tych, którym zawdzięczamy naszą wolność". Odznaczenie to nadawane jest od 2011 r., dotąd otrzymało je kilkadziesiąt osób. Leon Zbigniew Reszkowski jest pierwszym chojniczaninem, któremu przyznano tenże Krzyż. W hierarchii polskich odznaczeń zajmuje on miejsce, pomiędzy Złotym Krzyżem Zasługi, a Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.