środa, 27 grudnia 2017

Podsumowanie chojnickiego roku 2017

Dobiegający końca 2017 r. był obfity w wydarzenia natury politycznej w naszym mieście. Postaram się je dla Was podsumować z perspektywy Chojnickiego Bloga Politycznego. 

Styczeń

Rok zaczął się od sporego poruszenia wywołanego rzekomymi kompromitującymi władzę chojnicką materiałami, które były ponoć w posiadaniu jednej z chojnickich biznesmenek. Powstały ferment i nadzieje niektórych środowisk na nagłe obalenie władzy, spełzły na niczym. Smaczku sprawie dodawał fakt, że gdzieś tam przewijało się nazwisko Jutrzenki-Trzebiatowskiego - artysty z baszty więziennej.Tzw. "afera K.", zakończyła się tak gwałtowanie, jak gwałtownie została wszczętahttp://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/01/szanghaj-express.html . W tym też czasie rezonansem odbijały się wieści o proteście jaki przeciw władzy w Polsce organizowali na chojnickim Starym Rynku przedstawiciele PO i środowisk z nimi związanych, a Arcan Historii były gotowe podjąć kontrprotest: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/01/czas-chojnic-badzi.html. Ich Strajk Obywatelski nazwałem puczem: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/01/nielegalni-puczysci.html. Jednocześnie SAH był postrzegany jako "zagrożenie" dla Strajku Obywatelskiego: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/01/bylismy-zagrozeniem.html.

W toczących się debatach o modele kształcenia i wpływie kształcenia zawodowego na położenie materialne, wypowiedziałem się negatywnie o pomysłach rozwoju "zawodówek" - wskazując, że ci, którzy forsują takie pomysły nie są skłonni raczej wysyłać do "zawodówek" swoich latorośli: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/01/przeciw-ksztaceniu-zawodowemu.html.

Zabierałem głos w kwestii zmiany ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych i wyjściu z JOW i powrotu do wyborów proporcjonalnych: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/01/problemy-lokalnych-demokracji.html

Luty

Głównym tematem miesiąc były banery antyaborcyjne przy ul. Tucholskiej w Chojnicach: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/02/za-czy-przeciw.html.  Na kanwie trwającego procesu o rzekome pomówienie/zniesławienie przeze mnie Burmistrza Miasta Chojnice, publikowałem moje rozważania w kwestii zmian w podatkach od nieruchomości w mieście: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/02/problemowe-podatki-od-nieruchomosci.html. Chojnice odwiedziła poseł na Sejm RP Dorota Arciszewska-Mielewczyk: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/02/co-w-trawie-piszczy.html . Wskazałem problem smogu w Chojnicach: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/02/chojnicki-alarm-smogowy.html. Założyłem odpowiedni profil na FB, a w mediach niedługo potem włodarze obiecywali stację pomiaru zanieczyszczeń powietrza w Chojnicach...niestety nic się w tej sprawie chyba nie dzieje do dziś. Nasilała się moja irytacja postawą dyrektora chojnickiego Szpitala Specjalistycznego od którego ciężko mi czasami wydostać jakiekolwiek informacje o szpitalu: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/02/bonna-nie-rozumie-pytan.html . Okazało się, że Arseniusz Finster przebywa na długoletnim urlopie bezpłatnym jako nauczyciel szkoły przy ul. Kościerskiej: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/02/finster-w-formalinie.html

Marzec

Zabrałem się za temat inwigilacji chojnickich środowisk opozycyjnych przez służby komunistyczne w latach 1983-1989 w Chojnicach, część wyników tych badań przedstawiłem w czasie wykładu: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/03/chojnicka-bezpieka-wobec-duchowienstwa.html  . Coraz częściej dochodzą mnie problemy związane z uwłaszczaniem mieszkań komunalnych: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/03/komunalne-igraszki.html . Na terenie chojnickiego szpitalu łamano prawo tzw. antynikotynowe, niestety odpowiedzialność poniósł tylko właściciel sklepu, a nie dyrektor szpitala na któego terenie łamane było prawo: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/03/amanie-prawa-na-terenie-szpitala-w.html . Czy w Chojnicach panuje zmowa milczenia? http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/03/chojnicka-omerta.html . W Chojnicach i nie tylko zrobiło się głośno o inicjatywie Burmistrza - czyli o kwestii in vitro ze środków samorządowych: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/03/paranoja-in-vitro.html .

Kwiecień

Dzięki wsparciu poseł Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk podjąłem temat stopni i tytułów przywiezionych do Polski z ZSRR i Federacji Rosyjskiej: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/04/co-z-ruskimi-doktoratami.html . Nie doczekaliśmy się podniesienia ogrodzenia wokół Orlika na Os. Kolejarz, pomimo obietnic miejskich urzędników: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/04/niespeniona-obietnica.html . PiS wycofał się z dwukadencyjności wstecznej - wg mnie było to posunięcie błędne, należało organiczyć możliwość startu ludziom zasiedziałym: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/04/samorzadowa-karuzela.html
Mieszkańcom doskwiera organizacja ruchu wokół McDonald's w Chojnicach: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/04/obraz-bezmyslnosci.html . Czy dyrektor chojnickiego szpitala tkwi w konflikcie interesów? http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/04/konflikt-interesow.html . 

Maj

Zaczął się od kolejnego Dnia Flagi RP i Polonii i Polaków za Granicą: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/05/dzien-flagi-rp-polonii-i-polakow-za.html . Szpital lubi mi...nie odpowiadać: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/05/gra-na-zwoke.html . Doszło do sporych zmian  w Radzie Miejskiej - mandat stracił Mirosław Janowski, przewodniczącym zostal były funkcjonariusz ORMO Antoni Szlanga: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/05/najnowsze-zmiany.html. Coraz wyraźniejszą osobistością lokalnej sceny politycznej staje się dociekliwa Mirka Dalecka: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/05/staroscina.html . Mamy w Chojnicach od niedawna charyzmatycznego duchownego, znanego poza Chojnicami: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/05/ksiadz-niezomny.html. Poparłem protest ratowników z chojnickiego szpitala: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/05/popieram-protestujacych-ratownikow.html .

Czerwiec

Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk podjęła interwencję u Marszłka Województwa Pomorskiego w sprawie linii kolejowej: Chojnice - Kościerzyna: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/06/interwencja-w-sprawie-poaczenia.html
Klub Historyczny im. Grota na ziemi chojnickiej zaprosił do Chojnic autora książki o ponzańskim czerwcu: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/06/spotkanie-klubu-grota-ziemi-chojnickiej.html . Chciałem, społecznie, pełnić dyżury w szpitalu chojnickim: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/06/dyzury-w-chojnickim-szpitalu.html . Finstera proces ze mną kończy się w Chojnicach warunkowym umorzeniem dla mnie, ale i stwierdzeniem Sądu, że pomówiłem Burmistrza, dlatego zdecydowałem się złożyć apelację od tego wyroku: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/06/wynik-procesu-z-finsterem.html,  http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/06/z-ustnego-uzasadnienia.html . Anotni Szlanga, choć nie okazał się kłamcą lustracyjnym, to zainspirował działani zmierzające do zmiany prawa: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/06/antoni-z-ormo-nie-jest-kamca.html . Interweniowałem w sprawie pozostawienia w chojnickim szpitalu stacji krwiodawstwa http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/06/co-ze-stacja-krwiodawstwa-w-chojnicach.html . Wydaliśmy w Arcanach Historii moją książkę Chojnicki czerwiec '89, w mojej ocenie praca ta przyczynia się do zrozumienia nie tylko procesu wyborczego z 89 r., ale też i czynników, które doprowadziły do zmian i hamowania procesów transformacji i problemów jakie mamy z postkomunizmem: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2017/06/chojnicki-czerwiec-89.html , książka trafiła na stronę Archiwów Przełomu, prowadzoną przez Kancelarię Senatu RP w porozumieniu z Kancelarią Prezydenta RP. 


CDN.