środa, 15 lutego 2017

Chojnicki Alarm Smogowy

Mówią, że temat w Chojnicach dojrzał do tego, aby się zająć smogiem i tym samym monitoringiem powietrza.

To nic, że ponad rok temu jako członek Zarządu Osiedla nr 10 Kolejarz-Prochowa występowałem do Miasta o wszczęcie procedur pozwalających na monitoring powietrza, przecież wtedy jeszcze temat nie "dojrzał"...Można było podjąć działania szybciej i skuteczniej, ale władza chojnicka nie pierwszy raz umyła wtedy ręce od spraw istotnych społecznie. 

Szczęśliwie, dzięki takim stacjom jak TVN48 wszyscy trąbią wkoło o temacie smogu nad Polską i teraz lokalni włodarze wychodzą z inicjatywą zakupu mobilnej stacji monitorującej stan zanieczyszczenia powietrza. To dobry krok, choć po niewczasie. Ponadto na samym monitorowaniu powietrza nie może się zakończyć takie działanie, co prawda uzyskanie świadomości o stanie zanieczyszczenia będzie już sporym postępem wobec obecnej nieświadomości, ale należy podjąć wszelkie działania mające na celu wykrycie i określenie źródeł zanieczyszczeń, a następnie ich eliminacja. 

Medycy ze szpitala John Hopkinsa w USA stwierdzili jasno, rak jest spowodowany niedotlenieniem i zanieczyszczeniami powietrza (obok innych czynników, takich jak: geny, nawyki, niezdrowy tryb życia, stres, nieodpowiednia dieta). O ile ze zmianą diety poradzimy sobie samodzielnie w domach, to kwestia smogu jest zagadnieniem społecznym. 

Dlatego zapraszam Państwa na profil Chojnickiego Alarmu Smogowego na Facebooku, który założyłem wraz ze znajomymi, aby najpierw poprzez zdjęcia i dyskusje budować świadomość zagrożeń wynikających z zanieczyszczania powietrza w Chojnicach. SMOG naprawdę tutaj jest. I jest to sprawa - życia i śmierci.