niedziela, 15 maja 2011

Protest pod Basztą Jutrzenki - Trzebiatowskiego


Fot. Michał Januszewski


Fot. Michał JanuszewskiFot. Michał Januszewski
Fot. Michał Januszewski


Fot. Michał Januszewski

Fot. Michał Januszewski
Fot. Michał Januszewski
Wczoraj odbył się protest pod hasłem "Prywatna Baszta?Mówimy Basta!".

Celem akcji było spowodowanie zmian w sposobie funkcjonowania Galerii, która w całym swym przepychu jest symbolem funkcjonowania władzy. Cel został osiągnięty w jakiejś mierze. Niestety inni chojniccy artyści nie zostaną "wystawieni" w baszcie, ale odtąd wszystkie spotkania z mistrzami mają być spotkaniami otwartymi!
Organizowana przez Radka Sawickiego akcja zyskała duże zainteresowanie. W mediach elektronicznych pisze się, ze było nas niewielu, iz akcje nasze nie mają poparcia. To jest bzdura, której zadaję kłam. My prezentujemy aktyw, ludzi którzy nas popierają nie brak i z tygodnia na tydzień jest ich coraz więcej.
W całym zdarzeniu padło wiele słów, było wiele epizodów.
Odniosę się do tych, które będą rozstrząsane przez media w ciągu najbliższych dni.
1. Nie udzielenie głosu burmistrzowi Finsterowi.
Tak jak powiedzieliśmy z Radkiem Sawickimi, wystąpienie Finstera nie było ujęte w harmonogramie spotkania. Pan Finster korzysta z wszelkich możliwych mediów i środków przekazu, aby wyrazać swe zdanie. Zdajemy sobie sprawę, ze tę akcję będzie dogłębnie roztrząsał w mediach, próbując charakterystycznym dla siebie sposobem spłycić jej znaczenie i wymowę. To był nasz protest, to był protest ludzi z miasta, a nie protest elity i jej symbolu.
2. Melisa dla Finstera.

Ma mieć tylko znaczenie symboliczne. Wielokrotnie byłem świadkiem, tego jak Pan Finster pod wpływem emocji nie liczy się ze słowami, ani z intencjami. Przykładem tego było wyrugowanie Arcan Historii z Sali Obrad w Ratuszu, która wcześniej była zarezerwowana. Chciałbym aby Pan Finster zrozumiał, ze nadekspresywność negatywnych uczuć w dyskursie publicznym z jego strony, jako włodarza, szkodzi jakości demokracji w Chojnicach. Melisa to pierwszy krok do zmian, sposób parzenia powinien być na opakowaniu!
3. Kwestia finansowania baszty.
Wielokrotnie poruszana, ale nigdy nie została dogłębnie omówiona. Mnie natomiast zastanawia, to kto jest właścicielem baszty obecnie. Miasto czy Pan Jutrzenka?
4. ZaproszeniaZarówno Galeria jak i sam Ratusz dopuścili się rzeczy niesłychanej, bez podania klucza doboru osób na spotkania z mistrzami zdecydowali się na organizację elitarnej imprezy - tak by chcieli to reklamować. Mam dla nich propozycję, aby sie sami składali na takie spotkania.
5. Kwestia gaży dla gości i kosztów związanych z ich wizytami
Zastanawia mnie kto pokrywa koszty przyjazdu gości do Galerii? Miasto? Jutrzenka? Finster? Sama Galeria? Nikt nam tego nie wyjaśnił.
Ile kosztuje przyjazd np. Andrzeja Wajdy?

Fot. Michał Januszewski