niedziela, 10 października 2010

Leży Jerzy na wieży i ...obserwuje

Od dłuzszego czasu obseruwuję działalność dziennikarską pana Jerzego Erdmana z Chojnic.

Obecnie pan Jerzy jest dziennikarzem portalu chojnice.com . Pan Jerzy ukończył Technikum Budowlane w Bydgoszczy o specjalizacji prefabrykacja budowlana. Oprócz takiego profilu wykształcenia pan Jerzy wykazał się humanizmem w działalności na niwie społecznej. Jak sam podaje na swojej stronie http://www.erdman.chojnice.pl/ był on w przeszłości członkiem wielu partii politycznych i stowarzyszeń. Pan Jerzy pisze tak o swojej działalności społecznej:
"Do Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej zapisałem się w 1981, do PZPR (Polska Zjednoczona Partia Robotnicza - przyp. M.W.) wstąpiłem w 1985 (byłem do 1990), członkiem SdRP zostałem w 1995. Po rozwiązaniu tej partii postanowiłem zostać członkiem Unii Pracy (w 1999)". Był tez radnym miejskim w Miejskiej Radzie Narodowej (okres PRL) w latach 1984 - 1988 i do 1994 do 2002 również radny miejski w Chojnicach z ramienia SLD.

Pan Jerzy w 1996 roku wygrał teleturniej "Jeden z Dziesięciu". Jeden z odcinków. Co uważa za jedno z najciekawszych wydarzeń w swoim życiu. Pan Jurek czyta Lema, gazetę "NIE" i słucha Niemena.

W lutym 2010 roku Pan Jerzy po raz pierwszy zareklamował moją osobę na chojnice.com, kiedy sam zaprotestowałem przeciwko składaniu kwiatów pod Czerownymi Gwiazdami i pomnikiem ku czci bohaterów ZSRR, który stoi na chojnickiej ziemi. Pod artykułem jego [sprostuję - autorem jest artykułu jest ktoś kto podpisuje się (ro) autorstwa grozono mi wypaleniem czerwonej gwiazdy na czole i pobiciem, redakcja ani autor nie zareagolowali - artykuł jest dostępny do dziś z tymi komentarzami tutaj - http://chojnice.com/wiadomosci/teksty/W-holdzie-poleglym/673. A print screen ponizej. [UWAGA - REDAKCJA chojnice.com na moja prośbę mailową usunęła komentarz w którym jakiś anononim wygłaszał wobec mnie groźby o znamionach gróźb karalnych. Redakcji chojnice.com, a w szczególności panu Tadeuszowi Galcowi serdecznie dziękuję].Mnie po zapoznaniu się z historią pana Erdmana ta obrona Czerwonych Gwiazd nie dziwi. Sam tak na swoim blogu tłumaczy decyzje o zamieszczeniu artykułu o mnie na chojnice.com - "wybór z połowy lutego fragmentów wpisów na blogu Marcina Wałdocha. Wpadłem na ten pomysł po ataku tego pana na akcję składania kwiatów przez władze Chojnic pod pomnikiem żołnierzy radzieckich w rocznicę wyzwolenia Chojnic z 14.02.1945".W maju 2010 roku, z okazji zakończenia II wojny światowej pan Jerzy zorganizował palenie zniczy na cmentarzu radzieckim, ku pamięci poległych w II WŚ. Szkoda, że wybrał tylko ten cmentarz.

Dlaczego piszę o Panu Jerzym Erdmanie?
Bo chciałem pokazać, że w Chojnicach bez wykształcenia, bez warsztatu dziennikarskiego można uprawiać zawód,który ma wpływ na opinie społeczną i to jak postrzegamy świat. A szkoda, bo sam mam kolegę który ukończył studia wyzsze - humanistyczne i jest zmuszony do pracy na chleb w hurtowni budowlanej. Dodam, ze ma specjalizacje dziennikarską. Moze panowie powinni się zamienić miejscami? Dziwny jest ten świat.Przyjmując, że portal chojnice.com ma ok. 2-3 tyś odwiedzin dziennie siła oddziaływania pióra pana Erdmana jest bardzo duża. Niestety pan Jerzy nie jest tylko, jakby pewnie tego chciał "obserwatorem z Chojnic", ale jest jednocześnie transmiterem konkretnych idei, zapatrywań i antypatii. Pomimo niechęci do pana Erdmana jako do dawnego PZPR-owca cenię go za to, że pomimo upływu czasu pozostaje niestrudzenie na swoich ideologicznych pozycjach.

Ciężko jednak o przychylność wobec tekstów pana Jerzego - są często bardzo sugestywne. Ostatnim takim przykładem był ten tekst: <<"Projekt Samorządność" zarejestrowany>>http://chojnice.com/wiadomosci/teksty/Projekt-Samorzadnosc-zarejestrowany/2275 . W tekście tym, pan Jerzy zasugerował radnemu co dla niego wazne, a co nie, wręcz zaatakował pana Andrzeja Mielke radnego miejskiego. Pan Jerzy napisał, że dla Pana Mielke rejestracja komitetu wyborczego była ważniejsza aniżeli sesja. Tylko pojawia się pytanie, na jakiej podstawie pan Jerzy ocenia co jest ważniejsze dla kogoś? Skoro pan Mielke wyszedł usprawiedliwony u przewodniczącego RM. Wydaje mi się, że dla pana Erdmana ważniejsze jest pisarstwo polityczne z skrzywieniem ku konkretnj ideii i ideologii aniżeli obiektywne dziennikarstwo. Nie pominę tez formy zamieszczenia artykuły o którym mowa. Pan Erdman najpierw zamieścił komentarz do komunikatu którego chojnice.com nie opublikowało wcześniej, potem opublikowano komunikat KWW Projekt Samorządność.

Ponieżej kilka print screen'ów ze stron o których pisałem.

Zresztą zapraszam raz jeszcze do odwiedzin stron internetowych jednego z najbardziej wyrazistych i kontrowersyjnych jak dla mnie dziennikarzy chojnickich: http://www.erdman.chojnice.pl/ , http://www.obserwatorzchojnic.blogspot.com/ , http://www.chojnice.com/ . Na chojnice.com pan Jerzy Erdman podpisuje swoje teksty (je).

Panie Jurku wiedząc, że Pan tutaj zagląda apeluje do Pana o obiektywizm i rzetelność poza pana sympatiami politycznymi. Deklaruję również chęć przekazania panu podręcznika o znaczeniu etyki w pracy dziennikarza. I szczerze Panu gratuluję - bez cynizmu - tego krytycyzmu którym Pan się ciągle próbuje wykazać.