piątek, 31 lipca 2015

Chojniczanie w Powstaniu Warszawskim

O wielu żołnierzach Powstania Warszawskiego do dziś niewiele wiemy...Jednak o niektórych z nich jest już całkiem sporo informacji, które jednak wymagają pogłębionych kwerend. Bo ileż jeszcze tych bezimiennych bohaterów naszej ziemi chojnickiej? 

W Powstaniu Warszawskim, walczyli chojniczanie o których w Chojnicach ciężko przeczytać cokolwiek, a chyba i w ogóle się czegoś dowiedzieć. Temat jest po prostu zaniedbany totalnie, a w dotychczasowych publikacjach, brak choćby wzmianki o tej chwalebnej karcie w historii chojniczan. Żołnierzami, chojniczanami w Powstaniu Warszawskim byli: 

Witold Bejkowski ps. "Bej", kapral podchorąży, urodzony w Chojnicach w 1920 roku.

Henryk Elzanowski, urodzony w Leśnie, powiat chojnicki. Zginął w czasie Powstania Warszawskiego.

Irena Grossman-Rosmańska ps. "Pucia", ur. 1926 r. w Chojnicach. Sanitariuszka, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ).

Maria Lemańczyk, ur. w Chojnicach w 1911 r., Oddział AK "Bakcyl", pielęgniarka.

Henryk Rembacz, ur. w 1923 r. w Chojnicach, żołnierz batalionu AK "Chrobry", 2 kompania, pluton 175, walczył na warszawskim "Śródmieściu".

Józef Stoltman ps. "Kaszub", ur. 1920 r. w Chojnicach. Grupa bojowa "Krybar", walczył na warszawskim "Powiślu", kapral podchorąży.

Józef Gałąska ps. "Patyk", ur. w 1925 r. w Chojnicach. Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ), brygada "Koło". W AK walczył w czasie Powstania Warszawskiego w oddziałach: "Sienkiewicz", "Kuba", "Sosna". Batalion "Gozdawa" i 1. kompania "Wypadowa". Plutonowy podchorąży, poległ w walce na Placu Krasińskich w Warszawie. W Powstaniu Warszawskim walczyło też jego rodzieństwo, urodzone poza Chojnicami: Barbara (poległa na ul. Miodowej w Warszawie w czasie Powstania Warszawskiego); bracia Wojciech (ps. "Wojeciechowski", zaginął) i Stanisław.

Stanisław Gałąska ps."Janicki", ur. 1925 r. w Nowym Dworze k. Chojnic. Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ), brygada "Koło". Poległ w walce na Placu Krasińskich w Warszawie.


Janina Popiel ps. "Grażyna", ur. 1924 r. w Chojnicach. Kapral AK, w oddziale plut. ppor. "Poręcza" Jerzego Gębskiego. Została ranna 16 września 1944 r. Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.


W Powstaniu Warszawskim walczył między innymi mój wujek, brat mej babki, Leon, którego zdjęcia z Gdańska i Warszawy (dwa z 1942 r.) oraz jedno powojenne zamieszczam poniżej. Z wujkiem Leonem miałem okazję wielokrotnie rozmawiać, jako dziecko. Odwiedzał nasz dom: W przyszłości opracuję pełne biogramy i historię chojniczan w Powstaniu Warszawskim.

W związku z tym, że udokumentowany jest udział i ofiara chojniczan w Powstaniu Warszawskim, a tę dokumentację powiększę i opracuję, będę wnioskował o budowę pomnika Powstańców Warszawy w Chojnicach. 


Przy tej okazji przypomnę, że w 2008 r. Stowarzyszenia Arcana Historii zaprosiło do Chojnic w ramach akcji "Lekcja o Powstaniu" przedstawiciela Muzeum Powstania Warszawskiego i Ośrodka Myśli Politycznej, który w kilku szkołach na terenie Chojnic i powiatu tucholskiego prowadził zajęcia z historii Powstania Warszawskiego. 

Cześć i chwała BOHATEROM!!!