środa, 24 października 2012

Anatomia przyjaźni chojnicko - tucholskiej?

Czy ktoś pamięta wspólne inwestycje powiatu tucholskiego i miasta Chojnice?

No właśnie. Stąd też zastanawiającym jest fakt gorącej przyjaźni pomiędzy burmistrzem Arseniuszem Finsterem, a starostą tucholskim Dorotą Gromowską. 

Wydaje się, że jedno co ich łączy to ideologicznie wspólne zaplecze polityczne. Wiele już napisałem o tym jakie korzenie ideologiczne i polityczne ma burmistrz Finster, wiadomo, że jego "mistrzem" był propagandzista komunizmu, niejaki Deluga - instruktor ideologiczny PZPR-u, a wśród swojego zaplecza. burmistrz Chojnic, ma masę doskonałych i zasłużonych ludzi PRL - u, jak Pan Antoni Szlanga i cała plejada gwiazd, których nazwisk nawet nie chcę przywoływać. 

I tak bardzo zainteresowały mnie ciepłe wypowiedzi Arseniusza Finstera, kiedy mówi o staroście tucholskiej Pani Gromowskiej. Po krótkiej retrospekcji co do kontaktów chojnicko - tucholskich, rzeczywiście stwierdziłem, że są one nienaturalnie zażyłe. A, to Promocja Chojnic wraz z jednym z wydziałów starostwa tucholskiego wystawia się na targach turystycznych, a to z kolei z "Centrum Park" z Chojnic od Palucha wypożycza (podobno bez opłat) sprzęt sportowy do Tucholi (głośna sprawa jakiś czas temu). Pan Finster na konferencjach prasowych w Chojnicach promował tucholskie imprezy, szczególnie tegoroczny zjazd bractw kurkowych.

Tym też sposobem przyjrzałem się nieco kolejnej "wierchuszce" - tym razem tucholskiej. Niespodzianek nie brakuje. Zaplecze Pani Gromowskiej, niczym nie różni się w dokonaniach od zaplecza Pana Finstera, można właśnie pokusić się o stwierdzenie, że to, to samo środowisko. Jak mówi porzekadło "dwie części jednej i tej samej...". Otóż obecny wicestarosta tucholski Wiktor Metkowski, rocznik 1951, już w 1971 roku wstępuje do PZPR, stając się w wieku 20 lat Przewodniczącym Gminnego Społecznego Komitetu ORMO w Cekcynie. I...niespodzianka był też propagandzistą w PZPR, Rejonowy Ośrodek Propagandy Partyjnej w Tucholi, następnie I sekretarzem w Cekcynie i członkiem egzekutywy komitetu gminnego. Co więcej Jego funkcjonowanie w dawnym systemie musiało mieć spore znaczenie, skoro zostawał dopuszczony do Wydziału "C" WUSW, gdzie prowadzono ewidencje i pracę archiwalną nad zgromadzonymi materiałami operacyjnymi złużb bezpieczeństwa PRL-u. 

Poniżej dwa zdjęcia przedstawiające Arseniusza Finstera i Dorotę Gromowską na zjeździe bractw kurkowych w Tucholi:

 Zdj. 1. Arseniusz Finster (zakreślony czerwonym kolorem) wśród tucholskiej "władzy".
Zdj.2. Arseniusz Finster i Dorota Gromowska - starosta tucholski, na razie zakreśleni razem. 


Czy to jest demokratyczne państwo? W którym główne skrzypce grają osoby z piedestału dawnej władzy totalitarnej, takie jak Pan Metkowski? Czy zaplecze polityczne Pana Finstera i Pani Gromowskiej nie wskazuje, nam obywatelom, na faktyczną twarz tej władzy?

Zobaczymy, co w przyszłości wyniknie z tej współpracy...