Tyle się mówi o smogu. Mało kto wie, że jedną z pierwszych inicjatyw antysmogowych podjąłem z kilkoma osobami zakładając na FB profil Chojnicki Alarm Smogowy (https://www.facebook.com/Chojnicki-Alarm-Smogowy-459316744457176/), jeszcze w 2015/2016 r. Profil funkcjonuje od dziś.
Natomiast mamy w Chojnicach nowe stowarzyszenia, takie jak Chojnicki Alarm Klimatyczny, zajmujące się kwestiami ochrony środowiska z naciskiem walki ze smogiem.
Niestety Miasto Chojnice w kwestii walki ze smogiem ma niewiele do zaoferowania. Nie przeszkadza to jednak propagandowo pędzić dzieci z chojnickich szkół na akcje typu "Stop smogowi" . Pytanie, czy dzieci uczestniczą w takich strajkach w czasie lekcji w chojnickich szkołach? Miasto postanawia inwestować miliony złotych w podgrzewaną murawę dla Chojniczanki, ale oferta dla chcących wymienić kotły CO na węgiel na ogrzewanie ekologiczne jet w naszym mieście mizerna.
Okazuje się, że Miasto oferuje, tym którzy wymienią kotły "smogowe" na ogrzewanie ekologiczne, cyt. "[...] Gmina Miejska Chojnice oferuje niższą wysokość stawki podatku od nieruchomości od powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych". Na jaki czas jest ta ulga i w jakiej wysokości i na jakiej podstawie, tego już mi nie przedstawiono...
Jeśli założymy, że w domach jednorodzinnych w Chojnicach podatek od nieruchomości w skali rocznej wynosi około 50-300 zł, to jaka to jest zachęta ze strony Miasta, skoro podłączenie w domkach np. ogrzewania gazowego wraz z instalacją i piecem to wydatek ok. 30 tys. złotych?
W mojej ocenie, ani radni miejscy, ani władze Miasta nie robią, literalnie, nic w sprawie polityki ekologicznej w mieście, a sprawy zmian klimatycznych znowu są wykorzystywane przez środowiska władzy na rzecz mobilizacji elektoratu, który nie jest nawet świadomy, że ich pupile zamiast w ochronę klimatu to ładują pieniądze w murawę.
W mojej ocenie, ani radni miejscy, ani władze Miasta nie robią, literalnie, nic w sprawie polityki ekologicznej w mieście, a sprawy zmian klimatycznych znowu są wykorzystywane przez środowiska władzy na rzecz mobilizacji elektoratu, który nie jest nawet świadomy, że ich pupile zamiast w ochronę klimatu to ładują pieniądze w murawę.
Pierwsza była Fundacja Ekologiczna Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej, niestety, nie natrafila na sprzyjający klimat. To był 2006 rok...
OdpowiedzUsuńWładze Chojnic widza jedyne rozwiązanie w wymianie kotłów na gazowe (nie)ekologiczne lub podpięcie do centralnej sieci ciepłowniczej z ZEC. Zapomniano całkowicie o kotłach na biomasę, czyli nasze polskie OZE. Warto przyjrzeć się co dzieje się w sprawie walki z zanieczyszczonym powietrzem w innych rejonach Polski. Przykładem może być np. Mosina, gdzie radni przyjęli projekt uchwały nakazującej prawidłowe palenie w posiadanych przez mieszkańców piecach. Nie jest to idea zastępcza dla planowanej wymiany kotłów na nowoczesne kotły klasy 5 czy inne urządzenia spełniające wymagania ekoprojektu UE. Jest to przede wszystkim idea, która bez obciążania budżetu mieszkańców pozwoli na natychmiastową poprawę jakości powietrza. Kilka lat temu próbowałem zorganizować heppening pokazujący jak prawidłowo palić w piecach i zgodnie z techniką spalania współprądowego, czyli tzw. palenia od góry. Niestety mój pomysł nie wzbudził zainteresowania ze strony ratusza. Wiem, że w kilku miejscach w Polsce są właśnie procedowane Uchwały o prawidłowym spalaniu, gdyż mam uczestniczyć w akcjach edukacyjnych mieszkańców tych miejscowości.
OdpowiedzUsuń