piątek, 5 stycznia 2018

Knebel w usta

Podczas ostatniej Rady Społecznej Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach, nie pozwolono mi zabrać głosu w punkcie "wolne wnioski", gdzie miałem ich aż 17. Po prostu i z pełną brutalnością wicestarosta z PO i przewodniczący Rady Społecznej zamknął zebranie. Chciałbym aby Czytelnicy mojego bloga mogli sie z tymi wnioskami zapoznać. Szczepański zapropnował mi jedynie, żebym te wnioski złożył na piśmie, ale tego nie zrobię, tylko poczekam na kolejne posiedzenie Rady Społecznej. Dlaczego ich nie złożę na piśmie? Bo Szczepański w sprawach szpitala jeszcze nigdy nie odpowiedział mi na moje pisemne zapytania i propozycje. Działalność Rady Społecznej i jej członków przed moim do niej przybyciem, oceniam negatywnie, jako ciało, które miało tylko przyklaskiwać dyrektorowi. Ciało, które funkcjonowało jako cementowanie zastanego status quo. Ciało w którym zadawanie pytanie było faux pas.

W wolnych wnioskach miałem zapytania i wnioski:

1. Brak certyfikatów na dary z Niemiec, ze szpitala w Emsdetten, dla szpitala w Chojnicach. Czy łózka, szafy, kozetki, stojaki do kroplówek, taborety, ławki i kołdry - można przyjąć bez certyfikatów? Bo dary certyfikatów nie mają, co potwierdził Szpital Specjalistyczny pismem do mnie w dniu 24 listopada 2017 r. 

2. Dlaczego przeniesiono akceptację (uprawienie) sprawozdania rocznego szpitala z Rady Powiatu na Zarząd Powiatu - pytanie do M. Szczepańskiego.

3. Jak wygląda realizacja planu naprawczego chojnickiego szpitala?

4. Jak wygląda polityka kadrowa szpitala w ujęciu długofalowym?

5. Dlaczego szpital nie przystąpił do przetargu na rehabilitację kardiologiczną, skoro jest oddział kardiologi?

6. Czy kardiologia w ZLO w Jarcewie, to dobre rozwiązanie dla pacjentów szpitala po zabiegach w szpitalu?

7. Sprawa Therapeutici - czy to był jedyny ofertent w konkurcie na usługi ratownictwa medycznego, czy byli inni w konkursie rozstrzygniętym w grudniu 2017?

8. Czy sprawdził Pan - do Bonny - uczciwość właściciela Therapeutici, to czy opłaca zobowiązania wobec ZUS i inne świadczenia wobec pracowników, w tym ratowników medycznych?

9. Dlaczego Szpital Specjalistyczny w Chojnicach sam nie prowadzi ratownictwa medycznego, przecież na to jest kontrakt z NFZ i to może być źródłem pieniędzy dla szpitala. Inne szpitale w regionie same prowadzą ratownictwo medyczne, dlaczego szpital chojnicki obrał inną strategię?

10 . Czy uwzględniono moje uwagi z poprzedniego posiedzenia do schematu organizacyjnego szpitala (wysłałem dokumenty na maila do starostwa i do szpitala).

11. Dla ilu lekarzy był kontrakt na 11,3 mln złotych na pierwsze półrocze 2017 r. Ostatnio nie uzyskałem żadnej konretnej odpowiedzi od dyrektora szpitala, usłyszałem jedynie od p. Bonny, że cyt. "dla wielu". 

12. W szpitalu powinien być Rzecznik Praw Pacjenta, czy dyrektor już wie, jakie są uwarunkowania prawne powołania Rzecznika Praw Pacjenta, obiecał sprawę sprawdzić i wyjaśnić już trzy miesiące temu.

13. Czy apteka w szpitalu zostanie zlikwidowana? Czy jest jakiś spór pomiędzy szpitalem a apteką? Jesli jest, to jakiego rodzaju? Czy po rozwiązaniu umowy z obecnym właścicielem apteki, prawo zezwoli na otwarcie nowej apteki w szpitalu?

14. Są nowe informacje w sprawie realizacji recept refundowanych i mam 1300 stron dokumentacji z NFZ, z której wnioski chcę przedstawić Radzie Społecznej. - Ważne - policja zatrzymała ostatnio osobę spoza Chojnic, która fałszowała recepty i realizowała je w Chojnicach. Czy dyrekcja interesowała się sprawą?

15. Czy będę dopuszczony do pracy w komisji ds. jakości w Szpitalu Specjalistycznym? 

16. O konflikcie interesów - p. Bonna został przewodniczącym PO, czy to nie wyklucza możliwości dalszego pełnienia stanowiska, skoro przewodniczącym Rady Społecznej jest członek PO, który jest partyjnym podwładnym dyrektora szpitala? Kto powinien zrezygnować z funkcji? Przewodniczący czy dyrektor w takim układzie?

17. Jak funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych? Czy z tego funduszu wypłacono zapomogi dla osób, które ucierpiały w katakliźmie sierpniowym? Jakie są potrzeby? Jak rozdziela się środki? Kto jest przewodniczącym, kto powołuje komisję?

Tych pytań przewodniczący Marek Szczepański nie pozwolił mi postawić, co uważam za skandal i poinformuję o sprawie nie tylko Wojewodę Pomorskiego, ale i NFZ oraz Ministerstwo Zdrowia. Dziś pomimo tego, że zgłosiłem, iż posiadam wnioski Przewodniczący zamknął obrady Rady Społecznej powołując się na Święta Bożego Narodzenia i cyt. "inne obowiązki". Jakie to były obowiązki, skoro w 2017 roku lokalna PO nie organizowała już jak w 2016 roku "puczu" tuż przed Bożym Narodzeniem, tego nie wiem. 

2 komentarze:

  1. witam, szanuję pana za pana pracę w radzie szpitala. pytania o therapeutice są w pełni zasadne i je popieram. jestem byłym pracownikiem tej firmy i do dziś nie otrzymałem pieniędzy za moja pracę ( kwota kilkunastu tyś zł). dziwie się, że szpital oddaje karetki tej firmie, skoro wszyscy dysponenci wiedzą, że to czysty zysk. finansowanie karetek jest na tyle dobre, że pozwala na generowanie tylko i wyłącznie zysków. to co robi dytektor, to świadoma niegospodarność. therapeutica nie płaci pracownikom od początku istnienia, bonna mając tego świadomość nic z tym nie robi i dalej przedłuża umowy ossowskiemu. moim zdaniem to sprawa dla cba. ponadto warto poruszyć kwestię zdezelowanych karetek chojnickiego szpitala. ratownicy narzekają, że ciągle się psują (wszyskie oprócz najnowszej żółtej karetki póki co).

    OdpowiedzUsuń