czwartek, 22 stycznia 2015

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się w założeniu 1 marca (niedziela) o godz. 15.00, wystartuje ze Starego Rynku w Chojnicach. Kończymy marsz przed pomnikiem żołnierzy 1 batalionu strzelców.

Komitet organizacyjny (na chwilę obecną): Arcana Historii, Komitet Powiatowy PiS Chojnice, Chrześcijański Ruch Samorządowych, Rodzina Radio Maryja. 


3 komentarze:

 1. No i wszystko jasne, teraz widzę jaka to "śmietanka" i "elita" organizuje ten marsz! To tacy sami jak ci "żołnierze" nic dodać ani nic ująć! Życzę wam aby w czasie tego marszu przyszła taka wichura która was położy jak zboże na polu, a zamiast deszczu niech spadną na was krowie placki, oby się to spełniło!

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto przybliżyć sylwetkę Józefa Kurasia, pseudonim Ogień.
  Jego biografia pełna jest zbrodni, zdrady i rabunków. "Ogień" i jego ludzie mordowali i torturowali nie tylko żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy UB i MO, ale też bezbronne osoby cywilne, kobiety i dzieci oraz Żydów, do których również pałał nienawiścią. Już w przeszłości, w maju i czerwcu 1996 r. w audycji "Rewizja nadzwyczajna" w TVP usiłowano przedstawić "Ognia" jako bohatera i patriotę. Wyróżnili się w tym Dariusz Baliszewski, dr Andrzej Kunert oraz prof. Paweł Wieczorkiewicz. Gloryfikując zbrodnie popełnione przez "Ognia" i jego bojówki, nie wzięli w ogóle pod uwagę opinii występujących w programie żołnierzy Armii Krajowej ani nie wspomnieli o zbrodniczych zapiskach w notatniku "Ognia". Nowotarski Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej odżegnał się od zbrodni Kurasia i stanowczo je potępił, podając, że 430 osób było ofiarami "Ognia". Na podstawie różnych publikacji (literatury faktu i prasy) stwierdzono, że w okresie od 17 kwietnia 1945 r. do końca marca 1947 r. z rąk "Ognia" i jego bojówek zginęło co najmniej 306 osób, w tym żołnierze WP, KBW, funkcjonariusze UB i MO, członkowie PPR i ZWM, pracownicy administracji, kobiety i dzieci, Żydzi niezwiązani z władzą, turyści i inne osoby bezbronne. Oprócz wyżej wymienionych morderstw bojówki "Ognia" dokonały 295 napadów terrorystyczno-rabunkowych (w tym koni i bydła) i nałożyły 120 indywidualnych kontrybucji na sumę kilku milionów złotych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdyby organizatorem były tylko Arcana poszedłbym Marcinie ...

  OdpowiedzUsuń