sobota, 6 lutego 2016

Janowski & Co. potrzebowali pomocy

Jakiś czas temu Radek Sawicki podjął na swoim blogu sprawę działalności gospodarczej chojnickiego radnego miejskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej w Chojnicach Mirosława Janowskiego. Okazało się bowiem, że radny i firmy z którymi jest związany, świadczą usługi dla chojnickich przedsiębiorstw komunalnych (miejskich). Taka praktyka w świetle zapisów prawa jest nie tylko tworzeniem konfliktu interesów, ale i w naszej opinii łamaniem prawa.

O tej sprawie, którą poruszył Radek Sawicki można przeczytać pod tym adresem: http://www.wspolnaziemia.org/?a=2&id=650&lg=pl

Niestety okazuje się, że radny Mirosław Janowski nie tylko prowadzi interesy na miejskich spółkach, ale też...otrzymuje od Miasta Chojnice pomoc publiczną w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Problem na ten moment leży w tym, że nie wiem w jakiej formie przedsiębiorstwo Mirosława Janowskiego Zakład Instalacji Sieci Sanitarnych odebrało/przyjęło pomoc publiczną. Mogło to być zwolnienie z podatku, mogła to być bezpośrednia pomoc finansowa, itd. W tej sprawie wysłałem już zapytanie do ratusza. 

Sprawa jest rozwojowa i będę o niej informował na bieżąco. W każdym razie jest to kolejny powód do złożenia, kolejnego, wniosku o wygaszenie mandatu radnemu Mirosławowi Janowskiemu. 

Zastrzeżenia budzi to, jak Burmistrz Miasta informuje o udzielonej pomocy publicznej, bo o ile wiadomo, że udzielona pomoc publiczna była o wartości wyższej, aniżeli 500 zł, to Ustawa o finansach publicznych obliguje władze do wskazania kwot lub ich równowartości w zakresie udzielonej pomocy publicznej. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. pomocy publicznej udzielono 62. podmiotom w mieście, przy żadnym nie podając wartości - na tę kwestię będzie skarga.   

Dokumenty dostępne są tutaj: http://bip.miastochojnice.pl/318.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz