sobota, 2 lipca 2016

Nominowany do nagrody im. prof. Tomasza Strzembosza

Z nieukrywaną przyjemnością informuję, że zostałem nominowany do głównej nagrody w konkursie im. prof. Tomasza Strzembosza. Konkurs organizowany jest przez Fundację im. prof. Tomasza Strzembosza z Warszawy corocznie, a Fundacja działa pod patronatem naukowym Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Celem konkursu jest wyłonienie zwycięzcy, który w roku poprzedzającym aktualną edycję konkursu napisał najlepszą książkę z zakresu historii najnowszej (od wybuchu II wojny światowej do 1989 r.). Książka musi być debiutem autora, lub drugą książką w dorobku. 

Do głównej nagrody, jury nominowało pięć tytułów w tym roku. Wśród nich moją książkę: O chojnickim karnawale "Solidarności". Kształtowanie się i rola nowego ruchu społecznego w warunkach lokalnych (1980-1981), która wydana została przez Stowarzyszenie Arcana Historii z Chojnic w 2015 r. 

Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i publicznie dziękuję tym wszystkim osobom z którymi zetknąłem się przy pracy nad książką. Szczególnie dziękuję członkom "Solidarności": Leonowi Zbigniewowi Reszkowskiemu, Ludwikowi Gólskiemu, Stanisławowi Kalembie, Wiesławowi Kubińskiemu, Edmundowi Hapce i Jerzemu Wawrzyniakowi. Dziękuję również naukowym recenzentom mojej książki: prof. zw. dr. hab. Andrzejowi Chodubskiemu i prof. zw. dr. hab. Jackowi Knopkowi. 

Nominowanie tytułu z Chojnic do głównej nagrody im. prof. Tomasza Strzembosza ma, w moim odczuciu, ogromne znaczenie dla popularyzacji wiedzy o wydarzeniach historycznie istotnych dla Polski, a rozgrywających się u nas, tutaj w naszych niewielkich Chojnicach. Co istotne, ta książka w 100% powstała w Chojnicach (choć materiały czerpałem z całej Polski).

We wrześniu poznamy finałowy werdykt jury. Strona książki z nagraniami audio z chojnickiego karnawału "Solidarności"1980-1981: http://karnawalsolidarnosci.pl/

1 komentarz:

  1. Blog prowadzony z pomysłem. Gratulacje z tytulu nagrody.
    Zapraszam serdecznie Pana na mojego bloga. http://kacperbolewskibolek.blogspot.com/?m=1

    OdpowiedzUsuń