środa, 18 kwietnia 2018

Nasze potrzeby

Bez radykalnych posunięć w sferze publicznej nie uda się zmienić Chojnic na miasto bardziej nowoczesne, przyjazne mieszkańcom i otwarte na turystów oraz nowy biznes. Najistotniejsza zapewne pozostanie kwestia jakości życia, którą można podnieść w kilku krokach. 

Przede wszystkim należy postawić na transport publiczny. Dobrze byłoby, gdyby władze miejskie przyjrzały się przypadkowi Jaworzna i tamtejszej polityce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

Jest też kilka inicjatyw, które mogą uatrakcyjnić Chojnice oraz odciążyć nas od korków. Kiedy powstanie nowy dworzec autobusowo - kolejowy, należy rozważyć możliwość wprowadzenia miejskiego roweru. Jednocześnie należy ograniczać miejsca parkingowe i zniechęcać zmotoryzowanych do ruchu aut w kierunku centrum. To na pewno napotka na opór, ale z czasem mentalność się zmieni, kiedy ludzie dostrzegą dobrodziejstwo braku aut w centrum miasta - jeśli taki pomysł ktoś wdroży w życie. 

Wciąż zastanawia mnie fenomen chojnickiej komunikacji publicznej - bardzo niska liczba kursów, i linie "przez Rzym na Krym". 

Miasto winno też poważnie podejść do tematu smogu z pieców centralnego ogrzewania, bo mieszkańcy grzeją nawet wiosną i latem wodę rozpalając w piecach czym się da - można to zaobserwować nawet w Śródmieściu. Jest to problem poważny i dotyka nas wszystkich, więc może Miasto pofatygowałoby się o własny program dofinansowania wymiany pieców CO? Bierne czekanie na kolejne rozdania z funduszy zewnętrznych nie zmieni tragicznego stanu powietrza. Są potrzebne natychmiastowe i zdecydowane ruchy.

Ze zdumieniem też obserwuję, a dotąd sprawy nie komentowałem, to co się dzieje wokół Chojnickiego Centrum Kultury. Ta inwestycja to "sto nieszczęść". Nie dość, że najpierw przepadł projekt na który Miasto wydało ok. 600 tys. (Balturium), to od lat obserwujemy dość nieporadne wykonanie inwestycji własnymi siłami. O co i komu chodzi w sprawie ChCK, to chyba ciężko jednoznacznie stwierdzić, głosy są różne, a Chojnice nie mają ani kina, ani miejsca dla wydarzeń kulturalnych. 

Rozważyć należy być może umorzenia od podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców chojnickich. Dobrą ideą jest zachęcenie do inwestycji w Chojnicach firm, które posiadają portfolio produktów z branży high-tech oraz usług z tej branży. 

Dla tych, którym dobro publiczne i rozwój naszego Miasta leży na sercu, wdzięcznych tematów odwołujących się do potrzeb mieszkańców Chojnic jest bez końca. Należy się tylko nad nimi pochylić i zastanowić się od czego zacząć...Stąd mam nadzieję na kampanię wyborczą, która będzie wysypem pomysłów na Chojnice. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza