czwartek, 15 maja 2014

Doktorat Arseniusza Finstera cz. 3

Praca kandydata nauk Arseniusza Finstera, została uznana w Rosji przez Komisję Atestacyjną w 2003 r.

Na jakiej podstawie została w Polsce uznana za pracę doktorską?

W latach 1972 - 2004 Polskę obowiązywała konwencja praska. Była to konwencja o wzajemnym uznawaniu równoważności dokumentów ukończenia szkół średnich, średnich zawodowych, szkół wyższych a także dokumentów o nadawaniu stopni naukowych i tytułów naukowych sporządzona w Pradze w dniu 7 czerwca 1972 r. 

W 2004 r. w sierpniu Polska wypowiedziała obowiązującą wcześniej umowę z krajami byłego ZSRR. Czyli rok po moskiewskiej obronie pracy przez Arseniusza Finster, ten nie mółgby się posługiwać dyplomem kandydata nauk w Polsce jako równorzędnym stopniu doktora nauk w Polsce na tych samych zasadach jak wcześniej gdyby obrona miała miejsce w Moskwie po sierpniu 2004 r. Dyplom ten musiałby zostać nostryfikowany na wydziale polskiej szkoły wyższej posiadającej uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych. I taki wymóg obowiązuje obecnie. Arseniusz Finster miał doświadczonego promotora swej pracy w Moskwie był to prof. Włodzimierz Deluga, który...występuje również w protokołach Rady Miejskiej w Chojnicach w roku 2003 jako człowiek z którym bodajże konsultowano proces przekształcania chojnickiego Miejskiego Zakładu Energetyku Cieplnej. O Włodzimierzu Deludze, aparatczyku PZPR-owskim,  jako wzorcu postaw dla Arseniusza Finstera pisałem w tych postach: http://polityka-chojnice.blogspot.com/2012/08/wzorce-finstera.htm,http://polityka-chojnice.blogspot.com/2012/09/wzorce-finstera-cz-ii.html .

Jak dowiedziałem się w Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, za plagę polskiej nauki uważa się fakt możliwości "robienia" doktoratów w Rosji na podstawie konwencji praskiej. Niemniej w tym roku mija 10 lat od czasu kiedy Polska wypowiedziała konwencję, więc od momentu, kiedy w teorii ostatnie doktoraty i inne stopnie oraz tytuły zostały "przywiezione" z Rosji. To może oznaczać, że wszelkie działania prawne dotyczące odbierania możliwości posługiwania się stopniem czy tytułem uznane będą za przedawnione!

Stopień kandydata nauk z Moskwy Arseniusza Finstera uznała w Polsce na podstawie konwencji praskiej równorzędnym z stopiniem doktora nauk ekonomicznych Minister Edukacji Narodowej i Sportu w grudniu 2003 r. minister Krystyna Łybacka (SLD, wcześniej PZPR). 

Niemniej nie wszystkie drogi prawne do odbierania stopni i tytułów uzyskanych nawet dawnej jak 10 lat temu są zamknięte. Przykładowo fakt ewentualnego popełnienia przez kogoś plagiatu jest podstawą do odebrania stopnia bądź tytułu.

Ciąg dalszy nastąpi.

2 komentarze:

  1. Skończ już to twoje żałosne pierdolamento i zajmij się jakąś uczciwą pracą a nie szukaniem haków i obsmarowywaniem innych! Chyba, że właśnie to jest twoją pracą i partia do której należysz właśnie za takie "haki" ci płaci? Jeżeli tak to się już niczemu nie będę dziwić, - jeden szukał dziadka w Wermachcie a ty pewnie szukasz pokrewieństwa burmistrza Finstera ze Stalinem lub Berią!!! Tylko zapamiętaj, że wyrządzone zło wróci do ciebie w trójnasób!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. jesteś chorym człowiekiem teraz to już mi tylko cie zal.

    OdpowiedzUsuń