środa, 9 lipca 2014

Koncert bandyty?

W Chojnicach odbędzie się impreza pod nazwą: Festiwal Marzeń 2014 (http://www.weekendfm.pl/?n=49501). 

Jedną z gwiazd koncertu będzie zespół polsko - ukraińskiej grupy pod nazwą ENEJ. 

Ciekawe jest nawiązanie muzyków do pseudonimu ukraińskiego zbrodniarza, który prowadził rzezie Polaków na Wołyniu, tak zwanego Eneja, czyli Petro Olijnika, członka UPA. 

Pytanie: czy organizatorzy rozmawiali z muzykami? Czy wiedzą co nazwą Enej, chce ten zespół wyrazić? Myślę, że przed zaproszeniem ich do Chojnic naprawdę warto o to zapytać, przede wszystkim samych muzyków. Być może nazwą Enej chcą wyrazić coś innego jak cześć zbrodniarzowi?

Taki cytat o Eneju znalazłem na wikipedii: Według wspomnień świadków Enej był znany z bezwzględności i okrucieństwa; m.in. własnoręcznie odrąbywał głowy swoim ofiarom

Zapytałem managera Zespołu o genezę nazwy Enej, oto odpowiedź:

ENEJ to polski zespół rockowo-folkowy, założony w 2002 roku w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa (obecnego managera zespołu.) Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego. Utwór ten jest jednym z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej, a Enej to wesoły kozak podróżujący po świecie. Zainteresowania muzyką folkową, szczególnie ukraińską, miały źródło w pochodzeniu członków zespołu - rodzina bracia Sołoduchów ma korzenie ukraińskie, natomiast Mirosław Ortyński urodził sie we Lwowie, a obywatelstwo polskie uzyskał w 2006 roku. Pozostali członkowie zespołu to Polacy, co czyni grupę różnorodną kulturowo. Jednakże to właśnie ukraińskość i muzyka tradycyjna grana na ludowych instrumentach zdominowała pierwszy okres historii zespołu. W międzyczasie dochodziło do wielu zmian personalnych, pojawiali się nowi muzycy, przybywało instrumentów, zmieniał się charakter wykonywanej muzyki, zespołowi coraz bliżej było do obrazu znanego szerokiej publiczności.

2 komentarze:

  1. Czy trzeba nawet w koncercie zespołu szukać podtekstów? Jeżeli manager odpowiedział od czego pochodzi ta nazwa to nie wiem po co ten wpis. Wiem że to Pana blog i może Pan wypisywać tu swoje przemyślenia, ale co ma na celu konfrontowanie domysłu z "odpowiedzią managera". Dlaczego w cudzysłowie? Ponieważ jest to żywcem skopiowane ze strony zespołu. . . http://enej.pl/historia/ (pierwszy akapit)

    OdpowiedzUsuń
  2. Temat Enej pojawił się przez wzgląd na zapytanie osoby trzeciej. Treść jaką wkleiłem otrzymałem od managera zespołu Enej. Nie kopiowałem jej ze strony.

    OdpowiedzUsuń